Tytuł oryginału: Mindfulness, Bliss, and Beyond: A Meditator’s Handbook (2006)
Przekład: Anna Jurga
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Wydanie I: 2019
ISBN 978-83-8171-173-9
Stron: 376
Oprawa: miękka
Format: 205 x 145 mm
Pozycja w katalogu BTwP: 0007
Opis:
SEKRETNE TECHNIKI MEDYTACYJNE BUDDYJSKIEGO MNICHA to druga książka Ajahna Brahma wydana w 2006 roku nakładem wydawnictwa Wisdom Publications. Ta publikacja to kompletny zestaw nauk przydatny w zgłębianiu medytacji wchłonięcia (jhany samadhi). Technika ta dzięki osiąganiu stanu błogości i stabilności zbliża praktykującego do oświecenia.
Dla kogo?
Dla początkujących i średnio zaawansowanych buddystów.
Gdzie kupić:
Spis treści:
- Przedmowa
- Skróty
- Podziękowania
- Wstęp
- Część 1. Przyjemność medytacji
- Podstawowa metoda medytacji I
- Podstawowa metoda medytacji II
- Przeszkody medytacji I
- Przeszkody medytacji II
- Jakość uważności
- Jak róznorodność potrafi odświeżyć medytację
- Piękny oddech
- Cztery skupienia uważności
- Część 2. Poza błogość
- Jhany I. Błogość
- Jhany II. Błogość po dwakroć
- Natura głębokiego wglądu
- Głęboki wgląd, który wyzwala
- Oświecenie. Wstąpienie w strumień
- Dalej, do pełnego oświecenia
- Zakończenie. Ostateczne odrzucenie
- Przypisy
- Bibliografia
Fragment:
„W trakcie medytacji umysł nie powinien niczego gromadzić ani niczego się trzymać. W zamian należy dążyć do takiego stanu, w którym umysł będzie gotowy do odrzucenia i rezygnacji z całego brzemienia. Codzienność każe nam dźwigać wiele obowiązków jak ciężkie walizy, lecz w medytacji taki bagaż jest zbędny. W medytacji trzeba pozbyć się tyle balastu, ile się da. Potraktuj obowiązki i osiągnięcia jak przygniatające cię ciężary. Porzuć je dobrowolnie i nie oglądaj się za siebie.
Podejście, które sprawia, że umysł jest skłonny do rezygnacji, doprowadzi do głębokiej medytacji. Już na początkowych etapach pracy sprawdź, czy potrafisz wytworzyć energię zrzeczenia się – chęci oddania przedmiotów. Kiedy oddasz coś w myślach, poczujesz lekkość i wolność. W medytacji odrzucanie objawia się etapowo, krok po kroku.
Medytujący są niczym ptaki szybujące po niebie i sięgające wyżyn. Ptaki nigdy nie fruwają z walizkami! Zręczny uczeń medytacji unosi się wolny od wszelkich ciężarów i wzlatuje na piękne szczyty swojego umysłu. Właśnie na takich wyżynach percepcji pojmie, na podstawie własnego bezpośredniego doświadczenia, znaczenie tego, co nazywamy „umysłem”. Jednocześnie zrozumie naturę tego, co nazywamy „jaźnią”, „Bogiem”, „światem”, „wszechświatem”, oraz wielu innych zjawisk. Tam następuje oświecenie – nie na płaszczyźnie myśli, lecz wśród strzelistych szczytów ciszy wewnątrz własnego umysłu”.