Ajahn Brahm – SEKRETNE TECHNIKI MEDYTACYJNE BUDDYJSKIEGO MNICHA

rpt

Tytuł oryginału: Mindfulness, Bliss, and Beyond: A Meditator’s Handbook (2006)

Przekład: Anna Jurga

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii

Wydanie I: 2019

ISBN 978-83-8171-173-9

Stron: 376

Oprawa: miękka

Format: 205 x 145 mm

Pozycja w katalogu BTwP: 0007

Opis:

SEKRETNE TECHNIKI MEDYTACYJNE BUDDYJSKIEGO MNICHA to druga książka Ajahna Brahma wydana w 2006 roku nakładem wydawnictwa Wisdom Publications. Ta publikacja to kompletny zestaw nauk przydatny w zgłębianiu medytacji wchłonięcia (jhany samadhi). Technika ta dzięki osiąganiu stanu błogości i stabilności zbliża praktykującego do oświecenia.

Dla kogo?

Dla początkujących i średnio zaawansowanych buddystów.

Gdzie kupić:

Spis treści:

 1. Przedmowa
 2. Skróty
 3. Podziękowania
 4. Wstęp
 5. Część 1. Przyjemność medytacji
 6. Podstawowa metoda medytacji I
 7. Podstawowa metoda medytacji II
 8. Przeszkody medytacji I
 9. Przeszkody medytacji II
 10. Jakość uważności
 11. Jak róznorodność potrafi odświeżyć medytację
 12. Piękny oddech
 13. Cztery skupienia uważności
 14. Część 2. Poza błogość
 15. Jhany I. Błogość
 16. Jhany II. Błogość po dwakroć
 17. Natura głębokiego wglądu
 18. Głęboki wgląd, który wyzwala
 19. Oświecenie. Wstąpienie w strumień
 20. Dalej, do pełnego oświecenia
 21. Zakończenie. Ostateczne odrzucenie
 22. Przypisy
 23. Bibliografia

Fragment:

„W trakcie medytacji umysł nie powinien niczego gromadzić ani niczego się trzymać. W zamian należy dążyć do takiego stanu, w którym umysł będzie gotowy do odrzucenia i rezygnacji z całego brzemienia. Codzienność każe nam dźwigać wiele obowiązków jak ciężkie walizy, lecz w medytacji taki bagaż jest zbędny. W medytacji trzeba pozbyć się tyle balastu, ile się da. Potraktuj obowiązki i osiągnięcia jak przygniatające cię ciężary. Porzuć je dobrowolnie i nie oglądaj się za siebie.

Podejście, które sprawia, że umysł jest skłonny do rezygnacji, doprowadzi do głębokiej medytacji. Już na początkowych etapach pracy sprawdź, czy potrafisz wytworzyć energię zrzeczenia się – chęci oddania przedmiotów. Kiedy oddasz coś w myślach, poczujesz lekkość i wolność. W medytacji odrzucanie objawia się etapowo, krok po kroku.

Medytujący są niczym ptaki szybujące po niebie i sięgające wyżyn. Ptaki nigdy nie fruwają z walizkami! Zręczny uczeń medytacji unosi się wolny od wszelkich ciężarów i wzlatuje na piękne szczyty swojego umysłu. Właśnie na takich wyżynach percepcji pojmie, na podstawie własnego bezpośredniego doświadczenia, znaczenie tego, co nazywamy „umysłem”. Jednocześnie zrozumie naturę tego, co nazywamy „jaźnią”, „Bogiem”, „światem”, „wszechświatem”, oraz wielu innych zjawisk. Tam następuje oświecenie – nie na płaszczyźnie myśli, lecz wśród strzelistych szczytów ciszy wewnątrz własnego umysłu”.