AKONG TULKU RINPOCZE

Notka biograficzna:

(25 grudnia 1939 Riwocze, Kham – 8 październia 2013) – nauczyciel szkoły kagju buddyzmu tybetańskiego, tulku, założyciel klasztoru Samje Ling w Szkocji.

Krótka biografia Akonga Tulku Rinpocze:

Akong Tulku Rinpocze był tybetańskim mistrzem buddyjskim, nauczycielem i filantropem. Jego pełne imię to Choje Akong Tulku Rinpocze, a także znany jest jako Akong Rinpocze. Urodził się w 1939 roku w prowincji Kham w Tybecie.

Akong Tulku Rinpocze był jednym z najważniejszych nauczycieli buddyzmu tybetańskiego i linii karma kagju. Był również jednym z założycieli Kagyu Samye Ling, pierwszego tybetańskiego klasztoru na Zachodzie, który znajduje się w Szkocji. Samye Ling stał się ważnym ośrodkiem buddyjskim, w którym praktykowano medytację i udzielano nauk buddyzmu tybetańskiego.

Rinpocze był znany z pełnego oddania praktyce medytacji oraz propagowania nauk buddyjskich. Był cenionym mistrzem i nauczycielem dla wielu praktykujących na całym świecie. Wykładał i prowadził liczne kursy medytacyjne, a także był autorem kilku książek, w których dzielił się swoim doświadczeniem duchowym.

Ponadto, Akong Tulku Rinpocze był znanym filantropem i działaczem humanitarnym. Wraz z innymi nauczycielami buddyjskimi założył organizację Rokpa International, która zajmuje się pomocą dla potrzebujących w różnych częściach świata. Ich prace obejmują projekty związane z edukacją, opieką zdrowotną, budową szkół, sierocińców i ośrodków zdrowia psychicznego.

Niestety, w 2013 roku Akong Tulku Rinpocze tragicznie zginął w wyniku napadu rabunkowego w Chinach. Jego śmierć była ogromną stratą dla społeczności buddyjskiej i dla tych, którzy byli inspirowani jego naukami i działaniami. Jednak jego dziedzictwo i nauki nadal trwają poprzez jego uczniów i organizacje, którymi się opiekował.

Książki po polsku napisane przez Akonga Tulku Rinpocze:

Książki po angielsku napisane przez Akonga Tulku Rinpocze: