Akong Tulku Rinpocze – PRZYWRACANIE RÓWNOWAGI

Akong Tulku Rinpocze – PRZYWRACANIE RÓWNOWAGI dzieląc się tybetańską mądrością

rpt

Tytuł oryginału: Restoring the Balance Sharing Tibetan Wisdom

Przekład: Radosław Nowakowski

Wydawnictwo: Marpress

Wydanie I: 2007

ISBN: 987-83-7528-014-2

Stron:  116

Oprawa: miękka

Format: 204 x 144 mm

Pozycja w katalogu BTwP: 0012

Fragmenty:

„Wiele chorób psychicznych powodowanych jest nadmiarem wolnego czasu. W społeczeństwach gdzie ludzie pracują ciężko przez wiele godzin, nie mają czasu na martwienie się. Czas na analizowanie i martwienie się jest ograniczony, jest więc mniej chorób psychicznych. W naszym społeczeństwie stres mentalny rozładowywany jest zwykle na kilka sposobów. Ludzie znajdują ucieczkę w środkach, które na dłuższą metę są szkodliwe, takich jak nadmierne palenie i picie. Albo wypełniają czas uzależnieniem od nieustannej rozrywki. Nawet nasze hobby mogą być tak skomplikowane, że aż nas wyczerpują, jak symulatory lotu w grach wideo czy strzelanki.”

„Trzy główne trucizny umysłu to – ignorancja, pożądanie i nienawiść. Ignorancja nie pozwala nam dowiedzieć się, czego potrzebujemy, pożądanie lub przywiązanie powodują, że chcemy mieć i próbujemy brać więcej niż nam potrzeba; zaś nienawiść sprawia, że odrzucamy lub niszczymy to, czego nie chcemy. Ignorancja, pożądanie i nienawiść są korzeniami naszych nieszczęść i braku pomyślności”

„Wszystko dookoła nas i wewnątrz nas ulega ciągłym zmianom. Może tego nie widzimy, ale tak właśnie jest. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ, jeśli nie rozumiemy nietrwałości, będziemy trzymać się kurczowo rzeczy, tak jakby były one czymś trwałym. Skłonni jesteśmy utrwalać nasze emocje, życie, terytorium; wzmacniamy zatem pomieszanie, agresję, pragnienia, złość i zazdrość. Nie przyjmujemy do wiadomości tego, jakimi rzeczy są. Jeśli nie wiemy, skąd się te emocje biorą, to jak możemy sobie z nimi poradzić?
Pamiętanie o nietrwałości przywraca naszemu życiu równowagę, uwalnia od cierpienia przynoszonego przez fałszywe poglądy. Nietrwałość staje się raczej naszym przyjacielem niż zagrożeniem. Pamiętanie o nietrwałości pomaga nam zaakceptować zmiany, z którymi czasami trudno się zmierzyć.”