Włodzimierz Badmajeff – Namczuwangdan – symbol Kalaczakry

Symbolika Namczuwangdan (pisownia oryginalna):

„1, Zielony znak w kształcie płomienia (od góry) oznacza wieczny ruch kosmiczny, a w organiźmie układ nerwowy centralny.

2. Tarcza okrągła oznacza we wszechświecie słońce z jego ukrytemi wpływami na odpowiadający mu układ planetarny, zaś w organiźmie – układ krwionośny z jego funkcjami i wpływami na tkanki i komórki ustroju.

3. Część tarczy księżyca oznacza we wszechświecie martwy układ materialny, zaś w organiźmie układ chłonny.

4. Litera niebieska wyobraża wszechświat w stanie niezorganizowanym, zaś w stosunku do organizmu człowieka – zarodek, embrion.

5. Pięciokolorowy węzeł, z którego wypływa litera zielona, symbolizuje pięć źródeł życia we wszechświecie, a w organiźmie człowieka – chi-szara-badahan.

6. Litera zielona wyobraża wszechświat zorganizowany (uformowany), a w organiźmie człowieka – narządy zmysłów, i drogi oddechowe będące podstawą prawidłowej organizacji fizycznej i duchowej człowieka.

7. Litera żółta symbolizuje ziemię, jako materię w stałym stanie skupienia, a w organiźmie człowieka – drogi trawienne, przemianę materii i energii oraz pożądanie.

8. Litera szara symbolizuje wodę, jako materię w płynnym stanie skupienia, a w organiźmie człowieka – układ sympatyczny i tkanki.

9. Litera czarna symbolizuje powietrze – przestrzeń we wszechświecie (materia w lotnym stanie skupienia), zaś w organiźmie człowieka – szkielet z kończynami, umożliwiający ruch w przestrzeni.

10. Litera czerwona symbolizuje ogień i ciepło, jako podstawę ciągłości życia, a w organiźmie człowieka narządy rozrodcze albo tzw. sferę seksualną.

Nazwa „Namczuwangdan” znaczy: dziesięć głównych (panujących) form we wszechświecie”.

dr Władysław Badmajeff – VADEMECUM (1937 rok)