dr Jesi Donden – przygotowanie do badania moczu

„Podobnie jak spoglądając w lustro widzimy swoje oblicze, tak doświadczony lekarz spoglądając w mocz pacjenta widzi w nim jego choroby.

Omówienie analizy moczu składa się z wielu części: przygotowanie do badania moczu, właściwego czasu dla takiego badania, naczynia lub pojemnika, w którym przynosi się mocz do badania, a a także sposobu w jaki zmienia się kolor moczu po przejściu przez różne organy. Ponadto mamy cztery generalne rodzaje analizy moczu: badanie zwykłych osób, bez żadnych większych chorób; osób chorych; osób znajdujących się na skraju śmierci oraz osób dotkniętych przez duchy, a więc mamy osiem ogólnych tematów.

Przygotowanie do badania moczu

Jeśli mocz pacjenta ma być badany rano, w poprzedzającą badanie noc trzeba przestrzegać pewnych zasad postępowania. Należy unikać każdej mocnej herbaty oraz dużych ilości jogurtu, piwa i alkoholu. Powodem tego jest fakt, że wszystkie te substancje wpływają na kolor moczu i inne jego właściwości, utrudniając diagnozę.

Ponadto w noc poprzedzająca badanie nie powinniśmy ograniczać picia napojów, aby rano nie odczuwać wielkiego pragnienia. Innymi słowy należy zachowywać się normalnie i pić odpowiednią ilość płynów, aby nie być spragnionym. Nie powinno się odbywać stosunków seksualnych w noc przed badaniem. Nie powinniśmy także pozbawiać się snu, należy się dobrze wyspać.

Nie należy również oddawać się takim skrajnym działaniom jak nadmierna ruchliwość lub próba siedzenie tylko w jednej pozycji. Nie powinniśmy też pozwalać sobie na duże napięcie i nadmierne rozmyślanie. Przed badaniem nie należy popadać w żadne skrajności.

Jeśli chodzi o mocz, który ma być badany, to nie powinien być on zbierany przed godziną czwartą czy piątą nad ranem, ponieważ mocz z tych godzin jest mocno zmieniony przez pożywienie spożyte podczas ostatniego posiłku. Nie nadaje się do diagnozy. Należy użyć tego moczu, który zbiera się około czwartej czy piątej nad ranem. Jeśli nie oddajemy moczu w ciągu nocy, nie powinniśmy zbierać pierwszej połowy moczu oddanego po wstaniu. Należy użyj jedynie drugiej połowu.