CZOGJAM TRUNGPA

Notka biograficzna:

(05.03.1939 region Nangczen, Tybet – 04.04.1987 prowincja Nowa Szkocja, Kanada) – nauczyciel szkoły kagju i ningma buddyzmu tybetańskiego. Opat klasztorów Surmang w Tybecie. Założyciel Uniwersytetu Wadżradhatu, Uniwersytetu Naropa oraz ruchu Szambala.

Krótka biografia Czogjama Trunpy:

Chogjam Trungpa Rinpocze (1939-1987) był tybetańskim mistrzem buddyjskim, założycielem tradycji Szambala. Urodził się w Khamie w Tybecie jako Lobsang Jeszie Dordże. W wieku 12 lat został rozpoznany jako odrodzenie Czogjama Trungpy, wybitnego mistrza linii Kagju.

W 1959 roku Trungpa Rinpocze uciekł z Tybetu do Indii, gdzie studiował buddyzm i medytację. W 1963 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, aby nauczać buddyzmu.

W 1970 roku Trungpa Rinpoche założył tradycję Szambala, która łączy praktykę buddyjską z zachodnią kulturą. Tradycja ta koncentruje się na rozwoju bodhiczitty, która jest połączeniem współczucia i mądrości.

Trungpa Rinpocze był kontrowersyjną postacią, ale jego nauczanie i praktyka miały znaczący wpływ na rozwój buddyzmu w zachodnim świecie.

Wczesne życie i edukacja

Chogjam Trungpa Rinpocze urodził się w Khamie w Tybecie w 1939 roku. Jego rodzice byli szlachetnie urodzonymi Tybetańczykami. W wieku 12 lat został rozpoznany jako reinkarnacja Trungpy Rinpocze, wybitnego mistrza linii Kagju.

Trungpa Rinpocze rozpoczął naukę buddyzmu i medytacji w wieku 12 lat. Jego nauczycielami byli wybitni mistrzowie, w tym Kalu Rinpocze i Duddziom Rinpocze.

Ucieczka z Tybetu

W 1959 roku Trungpa Rinpocze uciekł z Tybetu do Indii. Ucieczka była spowodowana chińskim okupacją Tybetu. W Indiach Trungpa Rinpocze kontynuował studia buddyjskie i medytację.

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych

W 1963 roku Trungpa Rinpocze wyjechał do Wielkij Brytanii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, aby nauczać buddyzmu. Osiedlił się w Boulder w stanie Kolorado, gdzie założył centrum medytacji Szambala.

Tradycja Szambala

W 1970 roku Trungpa Rinpocze założył tradycję Szambala. Tradycja ta łączy praktykę buddyjską z zachodnią kulturą. Tradycja ta koncentruje się na rozwoju bodhiczitty, która jest połączeniem współczucia i mądrości.

Kontrowersje

Trungpa Rinpocze był kontrowersyjną postacią. Był znany ze swojego ekstrawaganckiego stylu życia i stosowania alkoholu i narkotyków.

Śmierć

Chogjam Trungpa Rinpocze zmarł w 1987 roku w Halifax w Kanadzie. Miał 48 lat.

Dziedzictwo

Chogjam Trungpa Rinpocze był wpływową postacią w rozwoju buddyzmu w zachodnim świecie. Jego nauczanie i praktyka Szambala miały znaczący wpływ na pokolenia uczniów.

Książki napisane przez Czogjama Trungpę wydane po polsku w czwartym obiegu:

Biblioteczka Buddyjska:

Książki napisane przez Czogjama Trungpę wydane po polsku:

Autobiografia wydana po polsku:

Książki Czogjama Trungpy wydane po angielsku:

Biografie, wspomniania o Czogjamie Trungpie wydanie po angielsku: