Pema Cziedryn – współczucie

„Kiedy słyszymy o współczuciu, nasuwa się od razu pytanie o pracę z innymi, o troskę o innych. Dlaczego tak często nie potrafimy dać wsparcia swemu dziecku, swojej matce, komuś, kto nas obraził, komuś, kogo się obawiamy? Dlatego, ze nie potrafimy życzliwie wesprzeć samego siebie. Mamy w sobie tak bardzo bolesne i niechciane miejsca, że ilekroć zdarzy się ich dotknąć – rzucamy się do ucieczki.

Gdy uciekamy, omija nas jednak doznanie tu i teraz, bycie w samym centrum wydarzeń. Omija nas konkretna chwila, w której jesteśmy. A przecież gdy jej doświadczamy, odkrywamy, że jest niepowtarzalna, bezcenna – i za każdym razem nowa. Nigdy nie zdarzy się ponownie. Możliwe jest docenianie i świętowanie każdego momentu – nie ma nic bardziej świętego. Nic bardziej nieograniczonego i absolutnego. A tak naprawdę – to jedyne co jest!

Dopiero gdy zaczynamy rozpoznawać własny ból, gdy udaje nam się go zrozumieć, stajemy się zdolni do okazywania nieustraszoności, odwagi i innych cnót wojownika – możemy wówczas poczuć ból innych istot. Potrafimy wziąć na siebie ich cierpienie, ponieważ rozumiemy, że nie różni się ono niczym od naszego”.

Pema Cziedryn – ZACZNIJ TU GDZIE JESTEŚ (strony 15-16, wydawnictwo KHANDRO, 2004)