Tsultrim Allione – KOBIETY MĄDROŚCI

Tytuł oryginału: Women of Wisdom (1984)

Przekład: Henryk Smagacz

Wydawnictwo: A

Wydanie I: 1998

Wydanie II (poprawione): 2011

ISBN 83-905347-2-X (I) 978-83-89978-31-8 (II)

Stron: 304 (I) 344 (II)

Oprawa: miękka

Format: 209 x 149 mm

Fragmenty:

„Tara jest popularną żeńską formą Buddy: nic nie jest dla niej mało ważne – pomoże nawet w najbardziej przyziemnych sprawach. Tybetańczycy mówią, że nawet ci, którzy nie mają inicjacji Tary, mogą ja wzywać, a ona odpowie. Jest orędowniczką uciskanych i działa nieco podobnie do Madonny w kościele rzymskokatolickim. Tak, gdzie Budda wydaje się zbyt odległy i wzniosły, można wzywać matczyne współczucie Tary.

Zgodnie z mitem o pochodzeniu Tary, jest ona inkarnacją księżniczki „Księżyc Mądrości”, która w starożytnych czasach, dzięki swej doskonałej intencji osiągnęła oświecenie (czyli bohiczitcie) złożyła ślubowanie pomaganie czującym istotom schwytanym w sieć cierpienia. Wówczas mnisi poradzili jej, żeby przyjęła formę mężczyzny, na co ona odpowiedziała: :Ponieważ nie ma czegoś takiego jak mężczyzna i kobieta, ani niczego takiego jak jaźń, osoba czy świadomość, to przywiązanie do tego, co męskie i żeńskie jest puste. (…) Och jak przyziemni głupcy zwodzą siebie!”. Po tych słowach powzięła decyzję, która zrodziła Tarę jako oświeconą energię w żeńskiej formie. Ślubowała: „Tych, którzy pragną osiągnąć najwyższe oświecenie w męskim ciele jest wielu, ale tych, którzy pragną służyć dobru istot w kobiecym ciele, jest naprawdę niewielu; dlatego dopóki ten świat nie zostanie opróżniony, służyła dobru istot tylko i wyłącznie kobiecym ciałem”.

Od tamtego czasu przez wiele miliardów lat, wyzwoliła niezliczone istoty z cierpienie ziemskiej egzystencji. Stała się więc bóstwem dzięki osiągnięciu doskonałości we własnej praktyce medytacyjnej i dzięki ślubowaniu pomaganie innym, które złożyła eony temu”.