Gelong Thubten – Niekończące się poszukiwanie szczęścia

„W naszej postawie wobec świata jest coś, co się nie zgadza. Chcemy być szczęśliwi, ale nie mamy pewności jak to osiągnąć. Chyba nie zdajemy sobie sprawy, że spora część naszego cierpienia wynika z tego, co robimy, poszukując jego przeciwieństwa. Mamy tu do czynienia z pewną dozą presji społecznej – ludzie ciągle nam wmawiają, że powinniśmy być szczęśliwi, a jeśli nie jesteśmy, to coś z nami jest nie tak, wciąż jednak nie wiemy dokładnie, czym jest to szczęście. Wydaje się ono czymś ulotnym i zależnym od wielu nieprzewidywalnych czynników.

Wszyscy chcielibyśmy doświadczać przyjemnych emocji, o których niesłusznie myślimy jak o jakiś produktach końcowych., które dają nam zdarzenia, przedmioty i ludzie w otaczającym nas świecie. W wyniku tego mamy poczucie porażki, gdy nie dostajemy tego, co chcemy albo przydarzają nam się rzeczy, które nam się nie podobają, ale czy tak naprawdę kiedykolwiek wiemy, czego szukamy?

pragniemy posiadać rzeczy, które naszym zdaniem nas uszczęśliwią, po to by odkryć, ze gdy je zdobędziemy, nasze pragnienia nie zostaną jednak zaspokojone. Oznacza to, że niczego nie osiągamy, bo nawet jeśli nam się to udaje, to mamy nadzieję na więcej albo zaczynamy szukać czegoś innego. Jesteśmy nieustannie niezaspokojeni, uwięzieni w wiecznym pościgu.

Ostatecznie to poszukiwanie szczęścia sprawia, ze cierpimy. Poszukiwanie prowadzi do dalszego poszukiwania, a końca nie widać. Na dodatek, gdy wmawiamy sobie, że chcemy szczęścia, skupiamy się na jego braku i pielęgnujemy uczucie niezadowolenia, przez co chcemy dalej polować na to, czego naszym zdaniem nam brakuje.

Odpychając od siebie dyskomfort zwykle nie zauważamy, że jego istotą jest właśnie odpychanie. Prawdziwym problemem jest nasz nawyk pogoni za przyjemnością i uciekania od trudności, ponieważ każdy nawyk nieuchronnie się rozrasta – coraz bardziej gonimy i coraz bardziej odpychamy, wzmacniając poczucie braku satysfakcji.

Medytacja przeciera szlak wiodący do zmiany tych tendencji, co pozwala nam pracować nad trudnymi sytuacjami i rozwijać podstawowe umiejętności wiążące się z wdzięcznością, współczuciem i wybaczaniem. Ta książka ma pomóc ci wyjść daleko poza podstawy praktyki medytacji: ma to być poradnik wspierający cię w ciężkich czasach, ale też zapewniający wskazówki na każdą chwilę. Omówione tu metody nie są jedynie czymś, w czym możesz zanurzyć się, gdy jesteś na dnie, należy je praktykować regularnie. Jeśli uda ci się wpleść je w swoje życie, staniesz się bardziej odporny i lepiej będziesz sobie radzić z wszelkimi trudnościami przed jakimi staniesz”.

Gelong Thubten – POTĘGA ŻYCIA BEZ STRACHU (strony 19-20)

Książka jest dostępna tutaj:

Dodaj komentarz