Lama Ole Nydahl – O ŚMIERCI I ODRODZENIU

Lama Ole Nydahl – O ŚMIERCI I ODRODZENIU czyli jak umrzeć bez lęku

Tytuł oryginału: VON TOD UND WIEDERGEBURT

Przekład: Wojciech Tracewski

Wydawnictwo Czarna Owca

Wydanie II: 2012

Wydanie III: 2020

Stron:  280

ISBN 978-83-7554-464-0 (II) 978-83-8143-784-4 (III)

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 209 x 145 mm

Pozycja w katalogu BTwP: 0307

Fragmenty:

„Kiedy moja żona Hannah dowiedziała się, że ma raka płuc, byliśmy wstrząśnięci, ale wewnętrznie opanowani. Wiedzieliśmy, co nas, a a przede wszystkim, co ją czekało. Chociaż bardzo się kochaliśmy, jej umysł pozostał nieporuszony. Wykorzystała ostatnie miesiące życia jak mogła najlepiej, żeby zakończyć swoja prace. Na dzień przed tym, zanim straciła mowę, pożegnała się świadomie ze wszystkimi przyjaciółmi. Umarła godnie, z uśmiechem na ustach.

Odkąd w 1968 roku poruszyła nas oboje w Nepalu nauka Buddy, byliśmy przygotowani przez naszych solidnych nauczycieli do pomagania innym i do własnej śmierci. Moja żona nie potrzebowała żadnych dodatkowych nauk i zastosowała z pełnym zaufaniem wszystkie odpowiednie medytacje. Ludzie z jej otoczenia potrafili doskonale dostroić się do jej potrzeb, ponieważ również oni wiedzieli, co akurat jest ważne – towarzyszyli jej z miłością podczas umierania i wspierali ją.

Czas żałoby po odejściu Hannah także wyglądał inaczej niż zwykle. Po krótkim odosobnieniu wróciłem do pracy, gdyż wiedziałem, że powodzi jej się w obecnym stanie o wiele lepiej niż w chorym ciele, i byłem pewien, ze w przyszłych egzystencjach znowu będziemy z radością kontynuować nasza wspólną aktywność.

Praktykujący zgodnie z życzeniami naszych lamów i opierając się na ich przekazie, stałem się na przestrzeni lat nauczycielem przechodzenia przez tę decydująca chwilę. Z coraz większą radością obserwuję, jak wspaniały wpływ mają wyjaśnienia Buddy na pogrążonych w obawach ludzi, którzy nie wiedza, co ich czeka przy końcu życia.

Wszystkich moich uczniów, którzy znają nauki o ponadczasowej naturze umysłu, śmierci i odrodzeniu, a przede wszystkim o praktyce świadomego umierania (poła), łączy jedna wspólna cecha – patrzą bez obaw w przyszłość, myślą o innych i są prawdziwym źródłem siły dla swego otoczenia. Są niczym spokojne oko cyklonu, który zazwyczaj ogarnia rodzinę, gdy zbliża się śmierć któregoś z bliskich”.