Lama Ole Nydahl – PARTNERSTWO

Przekład: ?

Wydawnictwo: (przedruk z „Kagyu Life po polsku nr 1)

Wydanie I: ?

Stron:  16

Oprawa: miękka

Format: 200 x 137 mm

Pozycja w katalogu BTwP: 0293

Fragmenty:

„Partnerstwo istnieje nie tylko pomiędzy ludźmi. Przeciwieństwa spotykają się na wszystkich poziomach. Poprzez nie wzrastamy i uczymy się.

Prawdziwa natura umysłu jest poza rozróżnianiem na płeć, poza wszelką dualnościa. Spoglądając na umysł, nie znajdzie się przedmiotu, który można by nazwać świadomością. Umysł jest jak przestrzeń, jak coś otwartego, potencjalnego. Jest on również przejrzysty i zdolny do przeżywania. Mogą się w nim rozgrywać różne rzeczy i jest on bez granic.

To jest absolutna natura naszego umysłu i absolutna natura wszystkich rzeczy, zewnętrznie i wewnętrznie. Nie ma nic rzeczywistego, trwałego, absolutnego, egzystencjalnego – oprócz przestrzeni. Na poziomie absolutnym nie ma płci. Jednak w momencie, gdy umysł zacznie grac sam ze sobą i wyrażać swój potencjał, rodzi się dualizm. Na zewnątrz powstają światy i sytuacje, wewnątrz myśli i uczucia. Powstaje zimno i gorąco, rodzaj męski i żeński, wrażenie bliskości i oddalenia. Powstają wszelkie dualizmy, poprzez które przeżywamy świat. Na końcu dochodzi działanie. Istoty robią, myślą i mówią różne rzeczy, wnosząc tym coś do świata.

Dostrzec dualizm jest łatwo. Leczy zrozumieć i przeżyć jedność przestrzeni i przejrzystości, z której dualizm pochodzi, nie jest tak łatwo. Widać to choćby na przykładzie religii świata, z których tylko jedna wychodzi poza dualizm, poza pojęcia bytu i niebytu, dobra i zła, boga i diabła, a zamiast tego powraca do przeżywającego, do przejrzystości i przestrzeni. To jest nauka, do której mamy zaufanie. Nauka Buddy”.