Matthieu Ricard – OŚWIECONY WŁÓCZĘGA

Matthieu Ricard – OŚWIECONY WŁÓCZĘGA Jak wznieść się ponad problemy

Tytuł oryginału: Enlightened Vagabond. The Life and Teachings of Patrul Rinpoche (2016)

Przekład: Dorota Bury

Wydawnictwo: Rogaty Budda

Wydanie I: 2019

ISBN 978-83-954777-0-6

Stron: 348

Oprawa: twarda

Format: 217 x 155 mm

Gdzie kupić:

Fragmenty:

„Przez cały czas i we wszystkich sytuacjach kontroluj swój strumień myśli: są pozytywne czy negatywne? Kiedy rozpoznasz myśl o negatywnej treści, bądź świadom jej potencjalnej szkodliwości i rozpuść ją w doświadczeniu przytomności. To jest najważniejsze. W przeciwnym razie, gdy pożądanie lub inne negatywne myśli zaczną nabierać kształtu, gdy pozwolisz im się złapać, kto wie, jak to się skończy.

Możesz nie dbać o reputację, możesz nie chcieć być wielkim uczonym, ale przynajmniej rób, co tylko możesz, żeby okazywać życzliwość innym, i wytrwale pielęgnuj oddanie wobec Trzech Klejnotów.

Twoje przyszłe odrodzenie rozciąga się znacznie dalej niż aktualne życie. Warunki tych wcieleń będą zależeć od twoich obecnych dążeń – pozytywnych lub negatywnych. Nie narażaj swojego przyszłego życia, goniąc za sławą i wysoką społeczną pozycją w tym życiu.

Reszta obecnego życia zależy od tego, jak stabilne jest twoje zaufanie do wartości, które nie przemijają. Przekonaj się, czy możesz zmienić swój tok myślenia za pomocą Dharmy. Doszedłeś do rozwidlenia drogi: jedna ścieżka wiedzie w górę, a druga w dół. Jeśli będziesz zwlekać z wyborem aż do chwili śmierci, nie spotka cię szczęście.

Trudno stwierdzić, czy inni mają dobre, czy złe cechy. Niezależnie od tego, czy cię oklaskują, czy krytykują, odwróć się i od pragnienia pochwał, i od unikania niesławy.

Jeśli nie potrafisz dokonać wielkich czynów przynoszących zasługę, przynajmniej unikaj złych, zarówno wielkich, jak i drobnych. Przestać źle myśleć o innych istotach. Nie mów źle o nikim, ponieważ nigdy nie wiesz, czy osoba, na którą się złościsz, nie jest oświecona.

Jeśli chodzi o jedzenie, ubranie i inne rzeczy materialne, bądź zadowolony z tego co masz, i po prostu pozostań w jednym miejscu. W przeciwnym razie pewnego dnia staniesz się pośmiewiskiem dla wszystkich, hipokrytą w pięknych szatach, który wędruje z jednej doliny do drugiej, węsząc dokoła jak bezpański pies.

Nie rób tego!”.

strony 55-56