Sangharakszita – CZYM JEST SANGHA? Natura duchowej społeczności
Tytuł oryginału: What is the Sangha? The Nature of Spiritual Community (2004)
Przekład: Henryk Smagacz
Wydawnictwo: A
Wydanie I: 2007
ISBN: 978-83-89978-13-4
Stron: 312
Oprawa: miękka
Format: 204 x 143 mm
Fragmenty:
„Wydaje się, że chociaż obecnie jest o wiele więcej buddyjskich organizacji, nadal wielu ludzi po raz pierwszy z nauką Buddy styka się poprzez lekturę; osobisty kontakt z buddystami na ogół przychodzi później. Ci, którzy żyją w wielkim miastach łatwo mogą znaleźć buddyjskie grupy, ale poza głównymi zespołami miejskimi wielu ludzi musi samotnie kontynuować praktykę, czasem przez wiele lat. Spotkałem ludzi, którzy czytali o buddyźmie, a nawet przez dziesięć czy piętnaście lat próbowali praktykować medytację, nie stykając się w tym czasie z żadnym buddystą.
Jesteśmy uwarunkowani przez nasze doświadczenie, szczególnie to z wczesnych lat życia – wszystko, co się nam przytrafia, pozostawia jakiś ślad – i jest tak również z naszym doświadczeniem buddyzmu. Jeśli przyzwyczaiłeś się studiować samemu, medytować samemu, żywić własne przekonania nie konfrontując ich z przekonaniami innych anie nie utrzymując żadnego kontaktu z podobnie myślącymi ludźmi, możesz kwestionować potrzebę przyłączenia się do jakiejkolwiek, nawet buddyjskiej grupy. Może ci się zdawać, że nie jesteś z tych, którzy przyłączają się do grup.
Lecz jak stwierdziłem, kiedy w końcu spotkałem innych praktykujących buddystów, kontakt z ludźmi podążającymi buddyjską ścieżka w ogromnym stopniu zwiększa nasze własne możliwości na tej ścieżce. W istocie Sangha, społeczność duchowa, od samego początku tradycji buddyjskiej traktowana była na równi z dwoma pozostałymi wielkimi ideałami buddyzmu: Buddą, który reprezentuje ideał oświecenia, i Dharmą, drogą czy nauką, która prowadzi do oświecenie”.