Kalu Rinpocze – SZEŚĆ WYZWALAJĄCYCH CNÓT

Przekład: ?

Wydawnictwo: ?

Wydanie I: lata osiemdziesiąte?

Stron:  16

Oprawa: miękka

Format: 210 x 145 mm

Pozycja w katalogu BTwP: 0251

Fragmenty:

„Tak samo jak zdolny nauczyciel nie przekazuje tych samych nauk wszystkim swoim uczniom, lecz naucza ich odpowiednio do tego co oni są w stanie zrozumieć, także wszechwiedzący Budda, którego jedynym celem jest pomagać wszystkim czującym istotom, udziela dokładnie takich nauk, jakie może on spożytkować, które są dla niego odpowiednio dobrane. Dlatego z tych samych nauk pochodzą różne drogi dla istot na różnych poziomach rozwoju i tak samo jak nie możemy dosięgnąć najwyższego szczebla drabiny bez przejścia poprzedzających go szczebli, tak każda z dróg stanowi pewien fundament, z którego możemy sięgnąć dalej.

Nasze umysłowe trucizny – nienawiść, pragnienie, głupota, egoizm, zazdrość i chciwość – pojawiają się w niezliczonych kombinacjach. Kiedy popatrzymy na towarzyszące nam istoty i na siebie samych, łatwo dostrzeżemy w jak różny sposób się przejawiają. Trucizny są jak choroby, a Budda, wszechwiedzący lekarz, podaje nam lekarstwa w postaci trzech głównych leków, które znamy jako trzy drogi*.

Jest rzeczą ważną pamiętać o tym, że te trzy kroki tworzą jedność, a my możemy się otworzyć dla następnego tylko dlatego, że w tym życiu lub w poprzednich żywotach wykonaliśmy już dwa poprzedzające. Wszystkie one są konieczne, co należy podkreślić bardzo mocno”.

Kalu Rinpocze – SZEŚĆ WYZWALAJĄCYCH CNÓT

*w naszych czasach te trzy drogi są reprezentowane przez różne szkoły buddyjskie: pierwsza to therawada, druga to szkoły mahajany, a trzecia szkoły wadżrajany.