Król Benares w gościnie u króla węży

„Dorodny wąż o złocistej łusce żył kiedyś szczęśliwie w królestwie węży. Miał piękną żoną Sumanę. Pewnego dnia spotkało ich jednak wielkie nieszczęście. Oto gdy w czasie spaceru pełzał po drodze, został nagle schwytany przez przechodzącego bramina. Był on znanym treserem węży. Uczył je tańczyć i tymi pokazami zarabiał nażycie. Był to okrutny i złośliwy człowiek. Bił gady, głodził, wystawiał na upał i kurz targowisk. Nowy wąż był szczególnie utalentowany i umiał wykonywać bardzo wiele sztuczek. Sława jego rozeszła się po całym kraju, aż wreszcie dotarła do królewskiego pałacu. Rządził wtedy w Benares sprawiedliwy król Uggasena. On też chciał zobaczyć widowisko z udziałem tresowanego węża.

W tym czasie biedna Sumana wszędzie szukała swego zaginionego małżonka. Dowiedziała się, że ma on występować w pałacu Uggaseny. Wślizgnęła się tam wcześniej, tuż przed pokazem. Podpełzła do króla i do wystraszonego przemówiła ludzkim głosem:

– Panie, nie bój się mnie. Jestem Sumana, nieszczęśliwa żona węża, który będzie dawał popis swej sztuki tanecznej. Panie, mój mąż był zawsze przyzwoitym wężem i nie zasłużył na niewole. Uwolnij go, o sprawiedliwy!

Król kazał węza natychmiast uwolnić. Wtedy oboje, on i żona, stanęli przed monarchą w ludzkiej postaci. Opowiedzieli mu, jak szczęśliwe życie pędzili w kraju węży. Opowieści te zainteresowały Uggasenę tak dalece, że sam zapragnął, na jakiś czas, przenieść się w wężowy świat. Tak też się stało za pomocą magii.

Uggasena poznał to zadziwiające królestwo, sprawiedliwie rządzone przez Króla Kampiję i wiele od się od niego nauczył. Powróciwszy do Benares, zakazał dręczenia zwierząt”.

Janusz Krzyżowski – BAJKI BUDDYJSKIE

Zdjęcie: ilustracja do dżataki Książe Bhūridatta