Thuling

Thuling to najstarszy klasztor w prefekturze Ngari w zachodnim Tybecie. Położony jest w krainie Zanda, w pobliżu indyjskiej granicy Ladakhu. Został zbudowany w 997 r. przez Yeshe-Ö, drugiego króla Guge. W języku tybetańskim „Tholing” oznacza „wiecznie unoszący się w niebie” co znajduje odzwierciedlenie w położeniu klasztoru na wysokości 3 800 m. Kompleks obejmuje trzy świątynie, świątynię Yeshe-O, Lhakhang Karpo i Dukhang. Posiada wiele starożytnych, cennych i dobrze zachowanych fresków.

Klasztor stał się bardziej znany na całym świecie, po tym, jak Lama Govinda, niemiecki mnich buddyjski, wraz z żoną, odwiedził klasztor w 1948 r. Przedstawił światu zewnętrznemu zdjęcia dekoracji, posągów i obrazów klasztoru. W latach rewolucji kulturalnej świątynie zostały zniszczone lub pozostawione na działanie czynników atmosferycznych. W dzisiejszych czasach klasztor jest w większości zrujnowany. Jednak nadal przetrwało w nim wiele obrazów i dziesiątki dobrze zachowanych malowideł ściennych wykonanych w zachodnim stylu tybetańskim.

„Jedynym naszym miłym wspomnieniem z Thulingu jest widok klasztoru usytuowanego na tarasie ponad wodami Satledżu i pozłacanych dachów, lśniących w promieniach słońca. Chociaż jest to największy klasztor zachodniego Tybetu, wydawał się opustoszały, ponieważ spośród dwustu sześćdziesięciu mnichów obecnych było zaledwie dwudziestu”.

Henrich Harrer – SIEDEM LAT W TYBECIE strona 33