Czogjal Namkhai Norbu – cenne ludzkie życie

„jesteśmy ludźmi, mamy więc moc, by za życia dokonywać wspaniałych rzeczy, ale i potwornych. Dzisiejszym ludziom udało się nawet zbudować bombę atomową, która umożliwia całkowite zniszczenia świata. Człowiek potrafi zatruć powietrze i zrównać góry z ziemią. We wschodnim Tybecie, skąd pochodzę, pośrodku równiny otoczonej śnieżnymi górami znajdowało się bardzo ładne niewielkie wzgórze. Był to naprawdę piękny krajobraz. Kiedy wróciłem, zobaczyłem, że Chińczycy dosłownie przecięli to wzgórze, przekształcając je na lotnisko wojskowe. Wykonali ogromną prace i miałem nadzieję, że przynajmniej wszystkim się przyda. Niestety, tak nie było – kiedy w zeszłym roku byłem w Tybecie, widziałem, że z lotniska korzystały 2-3 chińskie samoloty wojskowe.

Ludzie są zdolni do wielkiej głupoty; potrafią siać ogromne zniszczenie. Gdyby jednak mieli prawdziwe zrozumienie, mogliby robić wspaniałe rzeczy, osiągnąć realizację i rozwiązywać swoje problemy, ponieważ mają nieskończony potencjał. To właśnie musimy zrozumieć. Nasze życie jest cenne i jeśli nie będziemy praktykować, będziemy jak handlarz, który przybyła na wyspę pełną klejnotów, lecz wrócił z pustymi rękami. Tak mówią nauki.

Nie powinniśmy postępować w taki sposób. Istnieje wiele różnych metod praktyki, a ponieważ urodziliśmy się w epoce, w której pojawiły się oświecone istoty, nauczało wielu mistrzów i przekaz jest żywy, nauki nie są jedynie martwą historią – przekaz nadal istnieje. Mamy więc wszystkie możliwości, ponieważ znaleźliśmy na wyspie pełnej drogocennych klejnotów – byłaby więc wielka szkoda, gdybyśmy wrócili z niczym. Jeśli to zrozumiemy, pomożemy sobie i nie zmarnujemy naszego cennego ludzkiego życia”.

Czogjal Namkhai Norbu – PODSTAWY ŚCIEŻKI (strona 9, wydawnictwo VIMALA)