Dzogczen Ponlop Rinpocze – Mistrz wadżrajany

„Mistrz wadżrajany pełni bardzo ważną rolę w rozwijaniu zaufania, ponieważ zaufanie wadżrajany rozpoczyna się wraz z pełnym przekonaniem co do nauczyciela, który jest przewodnikiem na ścieżce duchowej i do linii, która utrzymuje mądrość tej ścieżki, jak również do nauk, które prowadzą nas do owocu oświecenia. Innymi słowy, jest to pozytywne nastawienie umysłu, które mówi: „Było wielu mistrzów linii w przeszłości i jest wielu żyjących obecnie. Dzięki temu uzyskuje się owoc”.
Zaufanie do niepojmowalnej prawdy zaczyna się wraz z zaufaniem do linii, do ścieżki i mistrza wadżrajany. Polegamy na mistrzu wadżry, ponieważ aby się przebudzić, próbowaliśmy już różnych metod, ale żadna z nich naprawdę nie zadziałała. Nastawiliśmy budzik na rano, ale zadzwonił on jakimś bardzo niepewnym brzęczeniem. Dzwonił, ponieważ tak go ustawiliśmy, ale jego dźwięk był bardzo słaby i nie miał takiej siły, aby nas przebudzić.
Kiedy zadzwoni ten słaby dźwięk, posłuszni silnemu samsarycznemu nakazowi, ze straszliwą siła nawyku wyciągamy rękę, aby wyłączyć budzik i kontynuować drzemkę. Z powrotem wracamy do swego wygodnego samsarycznego snu, do snów i koszmarów, do których jesteśmy przywiązani. Piętnaście minut później budzik znowu dzwoni i znów go wyłączamy. Nie mamy zaufania do tej niepojmowalnej prawdy, która może na przebudzić. Tak się dzieje przez wieki, być może kalpa za kalpą. Dlatego właśnie podróż pojazdami hinajany i mahajany jest taka długa.
W zwykłym procesie budzenia istnieje pewna logika. Kiedy nastawiasz budzik, wybierasz czas kiedy będzie dzwonić i jak głośno. Jednocześnie masz wybór niebudzenia się. Jest to bardzo logiczne.
Podróżowanie pojazdami hinajany i mahajany może być bardzo logiczne. Pozostają one związane z samsarycznym umysłem i stopniowo krok po kroku przenoszą ponad samsaryczną logikę. Ale wadżrajana od razu przekracza logikę. To bardzo ważny punkt. Wadżrajana jest jak proszenie kogoś, aby was rano obudził. Nie polegasz na budziku, ale na osobie, mistrzu wadżry, który ma cię przebudzić.
Potrzebujesz naprawdę wielkiego zaufania do tej osoby, do mistrza i jego metod przebudzenia, ponieważ nie ma tu żadnej logiki. Nie wiesz , w jaki sposób on cię obudzi – to jest pewne. Musisz się całkiem otworzyć, aby wręczyć mu klucz do swego mieszkania. Inaczej, w jaki sposób wszedłby do twojego pokoju, aby cię obudzić z samsarycznego zamętu.
Proces wręczania mu klucza jest tym, co nazywamy oddaniem, otwartością. Przekonanie i zaufanie, o którym tu mówimy, są jak wręczenie klucza. Potem, wszystko zależy od mistrza wadżry – jakich użyje on metod przebudzenia. Na pewno nie będzie to budzik. Najbardziej cywilizowaną metodą w tym przypadku jest wiadro zimnej jak lód wody. Gdy poczujesz taki budzący sygnał, nawet nie pomyślisz o powrocie do spania, ponieważ twoje samsaryczną łóżko nie będzie już ciepłe i przytulne, ale okropnie mokre, z mokrą pościelą. Zdążysz jedynie pomyśleć o natychmiastowym przebudzeniu i wstaniu”.


Dzogczen Ponlop Rinpocze – WYZWALAJĄCA INWOKACJA SAMANTHABHADRY