Matthieu Ricard – SZTUKA MEDYTACJI

Tytuł oryginału: L’art de la Meditation (2008)

Przekład: Andrzej Bilik

Wydawnictwo: Studio EMKA

Wydanie I: 2010

ISBN 978-83-60656-05-1

Stron: 184

Oprawa: miękka

Format: 210 x 135 mm

Gdzie kupić:

Fragmenty:

„Nie możemy wybrać sobie tego, kim jesteśmy, ale możemy chcieć się poprawić. Takie dążenie nada kierunek naszemu umysłowi. Sama chęć jednak nie wystarczy, musimy ją wprowadzić w życie.

Nie widzimy nic nadzwyczajnego w tym, ze całe lata uczymy się chodzić, czytać, pisać, czy zdobywać przygotowanie zawodowe. Całe godziny poświęcamy ćwiczeniom fizycznym, by być w formie, na przykład zacięcie pedałując na pokojowym rowerze, który jedzie przecież donikąd. Podjęcie się jakiegokolwiek działania wymaga bodaj minimum zainteresowania czy entuzjazmu, zainteresowanie to zaś się bierze z faktu, iż mamy świadomość korzyści, jakie odniesiemy.

Jakim więc cudem umysł miałby uciekać od tej logiki i mógł się przekształcać bez najmniejszego wysiłku po prostu na samo życzenie? Coś takiego nie miałoby większego sensu, podobnie jak oczekiwanie, że brzdąkając od czasu do czasu na pianinie, zagramy koncert Mozarta.

Podejmując wiele wysiłków w celu poprawy zewnętrznych warunków naszej egzystencji, lecz w końcowym rozrachunku to zawsze nasz umysł doświadcza świata i nadaje temu doświadczeniu formę dobrego samopoczucia, bądź cierpienia. Jeśli zmienimy sposób odbioru rzeczy, zmienimy jakość naszego życia. Zmiana ta wynika z ćwiczenia umysłu, który nazywa się medytacją”.