Garma C.C. Chang – BUDDYJSKA NAUKA O CAŁOŚCI ISTNIENIA

Garma C.C. Chang – BUDDYJSKA NAUKA O CAŁOŚCI ISTNIENIA

Przekład: Henryk Smagacz

Wydawnictwo: A

Wydanie I: 1999

Stron:  308

Oprawa: miękka

ISBN 83-905347-7-0

Format: 204 x 147 mm

Pozycja w katalogu BTwP: 0204

Fragmenty:

„Mistrz Dushun miał ucznia mnicha, który był z nim ponad trzydzieści lat. Ten uczeń przez wiele lat pragnął odbyć pielgrzymkę do góry Wutai, by oddać cześć Bodhisattwie Mańdziuśriemu. Pewnego dnia poprosił o pozwolenie odbycia tej podróży. Mistrz bezskutecznie próbował odwieść go od tego zamiaru. W końcu ustąpił i powiedział:

– Możesz iść, ale koniecznie wróć szybko. Będę na ciebie czekał.

Po dziesięciu dniach podróży mnich dotarł do Wutai i oddał cześć temu świętemu miejscu. Wówczas zobaczył starca, który zbliżył się do niego i zapytał:

– Skąd przyszedłeś?

– Przyszedłem z góry Zhongnan.

– Po co tu przyszedłeś?

– Przyszedłem oddać cześć Bodhisattwie Mańdziuśriemu.

– Ale Bodhisattwy Mańdziuśriego nie ma tu.

– A gdzie jest?

– Przyjąwszy formę mistrza chan o imieniu Dushun, teraz jest na górze Zhongnan.

– Ale Dushun jest moim mistrzem, któremu usługuję od trzydziestu lat.

– Choć służyłeś mu przez tak długi czas, nie rozpoznałeś go. Powinieneś od razu ruszyć do domu. Jeśli nie będziesz się ociągał, ujrzysz go; jeśli będziesz zwlekał choćby przez jedną noc, nigdy go już nie zobaczysz.

Mnich natychmiast wyruszył w drogę powrotną, ale gdy dotarł do zachodniej stolicy wciąż było bardzo wcześnie, odwiedził więc kilku dobrych przyjaciół w mieście. Kiedy usłyszał dźwięk bębna (obwieszczającego zamknięcie bramy), pędem ruszył do bramy miasta, ale już było za późno; brama była zamknięta, więc musiał tę noc spędzić w mieście. Następnego ranka, kiedy wrócił do domu, dowiedział się, że mistrz Dushun zmarł. Wtedy w wielkiej rozpaczy zrozumiał, że jego własny mistrz był samym Bodhisattwą Mańdziuśrim”.