Maha Ghosananda – cierpienie i koniec cierpienia

„Budda powiedział: „Nauczam, tylko dwóch rzeczy: cierpienia i końca cierpienia”.

Co jest przyczyną cierpienia? Wyrasta ono z przywiązania. Jeśli umysł mówi „Jestem”, następuje cierpienie. Kiedy umysł mówi „Nie ma mnie”, cierpienie istnieje dalej. Dopóty dopóki umysł jest do czegoś przywiązany, cierpi. Kiedy umysł cichnie, staje się spokojny i wolny.

Przywiązanie ma 108 imion. Może być zwane chciwością, gniewem, zawiścią, żądzą. Przywiązanie jest jak wąż, który zrzuca skórę. Pod jedną twardą skórą zawsze kryje się następna.

Jak można uwolnić się od cierpienia? Po prostu należy pozwolić mu odejść. „W bólu je podtrzymujemy, szczęśliwi, gdy odejdzie”. Cierpienie podąża za każdym niespokojnym umysłem, tak jak wóz za ciągnącym go wołem. Pokój duszy podąża za każdym, kto opanował umysł tak, jak jego własny cień.

Przywiązanie zawsze przynosi cierpienie. Jest to prawo naturalne, tak jak prawo ognia. Nie liczy się, czy wierzysz, że ogień jest gorący. Jeśli go dotkniesz, poparzy cię.

Dharma naucza nas jak kształtować, poznawać i uwalniać umysł. Kiedy umysł został opanowany, opanowana została całość Dharmy. Co jest kluczem do opanowania umysłu? Jest nim świadomość.

Czy uwolnienie od cierpienia zabiera dużo czasu? Nie, oświecenie zawsze zdarza się tu i teraz, ale zrozumienie tego może zająć wiele ludzkich żywotów”.

Maha Ghosananda – KROK PO KROKU