Dalajlama – siła altruizmu

„Nawet jeśli w umiarkowany sposób zależy Ci na altruizmie, to przez podjęcie działań w tym kierunku zapewnisz sobie w pewnym stopniu wewnętrzny spokój. Dzięki trosce o innych w Twoim umyśle zaczną zachodzić znaczące zmiany, choć będzie to proces stopniowy. Rozbudzając w sobie współczucie względem wszystkich żywych istot – łącznie ze zwierzętami – sam również na tym skorzystasz.
Prawdziwi altruiści troszczą się o nieograniczoną liczbę czujących istot, niezależnie od tego, czy chodzi o przyjaciela, czy o wroga, niezależnie od narodowości czy pochodzenia etnicznego, a swoim współczuciem obejmują każdy rodzaj cierpienia. Altruiści chcą zapewnić innym szczęście i wszystko, co najlepsze. By móc pomagać na tak wielką skalę, są gotowi ćwiczyć i rozwijać w sobie umiejętności, które posłużą im za niewidzialną zbroję – zapewnią odporność na zniecierpliwienie i zniechęcenie. Ze względu na tak wielką skalę działania wszystko, co robią, przekłada się na wartościową, dobrą karmę, na tak nieograniczoną siłę, by czynić dobro, jak nieograniczona jest liczba istot, którym się poświęcają.
Świadomość ogromu tego zadania może Cię zniechęcić i zdemobilizować. Ponieważ jednak liczba czujących istot, które skorzystają na Twojej miłości i współczuciu, jest nieograniczona, dobra moc gromadzona na skutek Twojego altruizmu również nie zna granic. Patrząc na to w ten sposób, przekonasz się, że przemiana jest faktycznie możliwa, co pomoże Ci walczyć z lenistwem i opieszałością. Transformacja duchowa staje się możliwa, gdy uświadomisz sobie skuteczność miłości, współczucia i altruizmu. Będą Cię one wspierać na Twojej drodze, a ich moc Cię zadziwi.
Troska o innych sprawi też, że nabierzesz dystansu do własnej sytuacji”.

Dalajlama – O WSPÓŁCZUCIU

Zdjęcie z konferencji zorganizowanej przez muzułmanów z Ladakhu 15 czerwca 2019 roku