Kapusta z grzybami na bogato

Święta w tym roku obchodzę szerokim łukiem, a jaszcze szerszym polską tradycję wigilijną, nieznaną w Niemczech. Kiedy opowiadam o kolacji z 12 dań moi niemieckim przyjaciołom, robią miny godne Jasia Fasoli. Co oczywiście nie przeszkadza mi cieszyć się smakiem i przygotowywaniem, bez żadnego trybu, tradycyjnych polskich dań świątecznych.
W zeszłym tygodniu przygotowałem i zamroziłem  200 sztuk pierogów z kiszona kapusta i grzybami (i suszonymi pomidorami, i orzechami włoskimi) Polecam szykowanie większych ilości, czy to gotowych dań czy półproduktów i ich mrożenie, bardzo to ułatwia i usprawnia pracę, kiedy mamy więcej do zrobienia czy w razie jakiś niespodziewajek. W listopadzie miałem sytuację, kiedy tuż przed rozpoczęciem kursu z lamą Rachel, okazało się w sobotę zamiast 14 osób będzie 24 (przypominam-6 km do najbliższego sklepu). 200 sztuk zamrożonych pierogów uratowało obiad.

Składniki:

1kg 250g kiszonej kapusty
150g 40g orzechów włoskich
100g 25 g suszonych grzybów
4 1 cebula (ok 70g)
200g 50g suszone pomidory
50 g wędzonej śliwki
Sos sojowy
Pieprz czarny
Wędzona papryka
(proporcje na 40-50 pierogów, wycinanych ringiem o średnicy 9 cm)

Przepis:

Grzyby zalewamy gorącą wodą, odstawiamy na dwie trzy godziny. Orzechy siekamy i prażymy na patelni. Cebulę kroimy w drobną kostkę smażymy na złoto-brązowy kolor.
Kapustę odciskamy. Sok warto zachować do zakwaszenia barszczu..albo do wypicia. Jeżeli jest to prawdziwa, porządnie kwaszona kapusta, to taki sok jest skarbnicą witamin, <a href=„https://pl.wikipedia.org/wiki/Fitoncydy”>fitoncydów</a> i bakterii probiotycznych. Ostatnio odkryłem fenomenalną kapustę kiszoną z lokalnego Bio-shopu, jak jej spróbowałem po rozpakowaniu zakupów, to musiałem sie mocno powstrzymywać, żeby zamiast do farszu, do pierogów nie trafiła do mojego żołądka i przy najbliższych zakupach kilogram wezmę na mój prywatny użytek i przyjemność. Jeżeli kapusta jest bardzo kwaśna można ja przepłukać ciepła wodą. Nie jestem zwolennikiem takiego płukania ani wstępnego gotowania kapusty i odlewania wody-tracimy i smak i prozdrowotne składniki kapusty. 
Pokrojoną drobno kapustę zalewamy w garnku wodą w której moczyły się grzyby, ewentualnie dolewamy wody, tak żeby była 1-2 cm powyżej poziomu kapusty. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, sos sojowy. Kroimy suszone grzyby, dodajemy do kapusty, gotujemy około godziny.
Dodajemy orzechy, posiekane suszone pomidory gotujemy około 20 do 30 minut. Doprawiamy pieprzem wędzoną papryką, dodajemy posiekaną wędzoną śliwkę i usmażoną cebulę i gotujemy na małym ogniu jeszcze 5 minut odstawiamy do wystudzenia
Do wystudzenia można użyć domowej szokówki.