Dzogczen – słynny klasztor ningma
Klasztor Dzogczen to jeden z sześciu głównych klasztorów szkoły ningma. Został założony przez Pema Rigdzina, I Dzogczen Rinpocze.
Pema Rigdzin (1625–1697) był największym mistrzem dzogczen swoich czasów i uważano go za emanację Sarahy, Wimalimitry i Padmsambhawy. Był też nauczycielem dzogczen V Dalajlamy. Po otrzymaniu kompletnych nauk Dalajlama wysłał Pema Rigdzina do Kham, aby założył tam klasztor.
Wielki Piąty Dalajlama przywołał przepowiednię:
Jak przepowiedział Guru Rinpocze,
Potężny jogin Pema
Ustanowi miejsce
We wschodnim Dhokham
Gje, Rudam lub Rawagar
Wtedy dzikie ludy zostaną ujarzmione
I doktryna zostanie odnowiona.
Pema Rigdzin udał się do Kham pieszo w towarzystwie dwóch swoich uczniów, Ponlopa Rinpocze i Sheczen Rabdzama Rinpocze. Gdy znaleźli się w pobliżu doliny Rudam mistrzowie zatrzymali się na herbatę. Dzogczen Rinpocze nalał herbatę do ofiarnej filiżanki i postawił ją na kamieniu. Nagle pojawiła się wrona, porwała filiżankę i poleciała w stronę pobliskiej doliny. Lamowie uznali to za pomyślny znak i udali się w tym samym kierunku. Filiżankę znaleźli na skalę w dolinie Rudam i właśnie w tym miejscu założyli klasztor.
Pema Rigdzin spędził w dolinie resztę życia udzielając inicjacji i wskazówek do praktyki Wielkiej Doskonałości. Mówi się, że miał tak wielu uczniów, że medytując zajmowali całe wzgórze za klasztorem.
Szczyt świetności klasztoru przypadł na czasy V Dzogczena Rinpocze (1872–1935). Zamieszkiwało go wtedy około 500 mnichów, posiadał 13 ośrodków odosobnieniowych i około 280 mniejszych ośrodków, które w sumie gromadziły tysiące lamów, tulku, khenpo, mnichów i mniszek.
W 1842 klasztor został prawie całkowicie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Po odbudowie, w 1936 pożar strawił główną świątynię, a pod koniec lat 50-tych został całkowicie spalony przez Chińczyków i popadł w ruinę jak większość buddyjskich ośrodków podczas rewolucji kulturalnej. W tym czasie zginął tragicznie VI Dzogczen Rinpocze.
Odpowiednik klasztoru Dzogczen został zbudowany w Indiach i stał się nową siedzibą Dzogczena Rinpocze.
Odpowiednik klasztoru Dzogczen został zbudowany w Indiach i stał się nową siedzibą Dzogczena Rinpocze.