Dzogczen – słynny klasztor ningma

Klasztor Dzogczen to jeden z sześciu głównych klasztorów szkoły ningma. Został założony przez Pema Rigdzina, I Dzogczen Rinpocze.

Pema Rigdzin  (1625–1697) był największym mistrzem dzogczen swoich czasów i uważano go za emanację Sarahy, Wimalimitry i Padmsambhawy. Był też nauczycielem dzogczen V Dalajlamy. Po otrzymaniu kompletnych nauk Dalajlama wysłał Pema Rigdzina do Kham, aby założył tam klasztor.

Wielki Piąty Dalajlama przywołał przepowiednię:

Jak przepowiedział Guru Rinpocze,

Potężny jogin Pema

Ustanowi miejsce

We wschodnim Dhokham

Gje, Rudam lub Rawagar

Wtedy dzikie ludy zostaną ujarzmione

I doktryna zostanie odnowiona.

Pema Rigdzin udał się do Kham pieszo w towarzystwie dwóch swoich uczniów, Ponlopa Rinpocze i Sheczen Rabdzama Rinpocze. Gdy znaleźli się w pobliżu doliny Rudam mistrzowie zatrzymali się na herbatę. Dzogczen Rinpocze nalał herbatę do ofiarnej filiżanki i postawił ją na kamieniu. Nagle pojawiła się wrona, porwała filiżankę i poleciała w stronę pobliskiej doliny. Lamowie uznali to za pomyślny znak i udali się w tym samym kierunku. Filiżankę znaleźli na skalę w dolinie Rudam i właśnie w tym miejscu założyli klasztor.

Pema Rigdzin spędził w dolinie resztę życia udzielając inicjacji i wskazówek do praktyki Wielkiej Doskonałości. Mówi się, że miał tak wielu uczniów, że medytując zajmowali całe wzgórze za klasztorem.

Szczyt świetności klasztoru przypadł na czasy V Dzogczena Rinpocze (1872–1935). Zamieszkiwało go wtedy około 500 mnichów, posiadał 13 ośrodków odosobnieniowych i około 280 mniejszych ośrodków, które w sumie gromadziły tysiące lamów, tulku, khenpo, mnichów i mniszek.

W 1842 klasztor został prawie całkowicie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Po odbudowie, w 1936 pożar strawił główną świątynię, a pod koniec lat 50-tych został całkowicie spalony przez Chińczyków i popadł w ruinę jak większość buddyjskich ośrodków podczas rewolucji kulturalnej. W tym czasie zginął tragicznie VI Dzogczen Rinpocze.

Odpowiednik klasztoru Dzogczen został zbudowany w Indiach i stał się nową siedzibą Dzogczena Rinpocze.

Odpowiednik klasztoru Dzogczen został zbudowany w Indiach i stał się nową siedzibą Dzogczena Rinpocze.