Takthog – klasztor ningma w Ladakhu

Klasztor Takthog znajduje się w wiosce Sakti, 46 kilometrów od Leh – stolicy Ladakhu. Jego nazwa oznacza “dach ze skał”.

Jest to jedyny klasztor szkoły ningma w Ladakhu.

Gompa została zbudowana w połowie XVI wieku podczas rządów Tsewanga Namgjala, który tymczasowo rozszerzył królestwo Ladakhu, aż do Nepalu. Dynastia Namgjal (Zwycięski) przetrwała, aż do dzisiaj.

Klasztor został dobudowany do jaskini, w której w VIII wieku przez trzy lata medytował Guru Rinpocze (Padmasambhawa). Pomieszczenie to nazywa się Duphug Lhakhang i widać w nim czarny, okopcony od lampek maślanych skalny sufit. Grota przez lata został powiększona, aby pomieścić rosnąca liczbę praktykujących. Z jej sufitu kapie święta woda Dubczu, która ma przynosić pomyślność odwiedzającym jaskinię pielgrzymom. Woda kapie cały czas, nawet kiedy na zewnątrz panuje silny mróz. Wewnątrz i na zewnątrz jaskini znajdują się odciski dłoni i stóp i uważa się, że to są ślady Guru Rinpocze i dakiń, które tańczył po każdej sesji medytacyjnej wielkiego mistrza.

W XVII wieku w klasztorze przebywał Dubthob Padma Thinlas wraz ze swymi dwoma uczniami, którzy nie opuszczali go na krok. Ludzie w wiecznie uśmiechniętym mistrzu widzieli wcielenie Padmasabhawy i ufundowali posag przedstawiający mistrza.

W klasztorze znajduje się 108 tomów Kandżuru, piękne posągi (w tym największy przedstawiający Guru Rinpocze) i malowidła ścienne.

Źródło:

  1. THE GUIDE TO THE BUDDHIST MONASTERIES AND ROYAL CASTELS OF LADAKH
  2. THE MONASTERIES OF HEMIS CHAMDE AND DAGTHANG

Zdjęcia:

Matt Werner i prywatne zbiory portalu.