Tenzin Palmo – odnalezienie ścieżki

„W ramach lektury na święta w Niemczech wzięła z biblioteki trzy książki: Sartre’a, Camus’a i jeszcze jedną, złapaną w ostatniej chwili, ponieważ ktoś ją właśnie oddał. Na okładce widniał ładny obrazek z Buddą, ale to tytuł zwrócił jej uwagę: „Niewzruszony umysł” (The Mind Unshaken). W Niemczech czytała dwie pierwsze książki, ale z jakiegoś powodu ignorowała buddyjską. Na lotnisku, w drodze powrotnej, okazało się, że mają osiem godzin opóźnienia. Jako, że znajdowali się w jednostce wojskowej pozbawionej sklepów i wszelkiej rozrywki, jedynym sposobem zabicia nudy okazała się lektura książki. Przeczytała połowę, odwróciła się do matki i wyszeptała zdumiona:

– Jestem buddystką.

Lee Perry odpowiedziała w typowy dla siebie pragmatyczny sposób:

– To miło skarbie, skończ tę książkę, a potem mi opowiesz.

Tenzin Palmo nie była tak flegmatyczna.

– Była zdumiona. Opisano tam wszystko, w co dotąd wierzyłam. Choć oczywiście wyrażone lepiej, niż sama potrafiłam. Ten pogląd oddawał moje myśli i uczucia! Co więcej, przedstawiono w tej książce doskonale klarowną i logiczną ścieżkę, którą może powrócić do naszej wrodzonej doskonałości.

Na stronach książki odkryła konfrontację Buddy z tym samym zagadnieniem, które ją uderzyło, gdy obserwowała ludzi w autobusie: uniwersalny problem starzenia się, choroby i śmierci.

-Kolejną rzeczą, która bardzo mi się spodobała, była nauka o odrodzeniu i fakt, ze nie istniało żadne zewnętrzne bóstwo pociągające za sznurki. Kiedy napotkałam hinduizm, tam również kładziono nacisk na atmana (duszę i relacje z Bogiem. Gdy po raz pierwszy usłyszałam „atman”, poczułam mdłości, awersję nawet do samego słowa. A buddyzm dla odmiany mówił o anatmanie.

Nie było takiej rzeczy jak niezależny byt, który stanowi „ja” pisane dużą literą i lśniące światłem. Było to dla mnie bardzo wyzwalające. Cudownie było odnaleźć religię, ścieżkę duchową wychodzącą z tego założenie”.

Vicki Mackenzie – JASKINIA WŚRÓD ŚNIEGÓW (wydawnictwo VIMALA, przekład: Joanna Janiszewska – Rain)

https://vimala.pl/pl/p/Jaskinia-wsrod-sniegow/189