Pema Cziedryn – Przygotowanie do medytacji

„Żeby rozpocząć praktykę medytacyjną, potrzebujesz niewiele. Tak naprawdę jedyne, czego potrzebujesz, to ty sam. Czasem ludzie myślą, że muszą spędzać czas w odosobnieniu lub kupić mnóstwo akcesoriów do medytacji. Tymczasem medytację można zacząć gdziekolwiek, w każdym miejscu, o dowolnej godzinie. Po prostu zacznij, gdzie jesteś. Możesz myśleć, że jesteś najbardziej zestresowaną osobą na planecie Ziemia; możesz być beznadziejnie zakochany; możesz mieć sześcioro dzieci i pracować na pełen etat; możesz cierpieć na depresję lub przeżywać ciemną noc duszy. Bez względu na to możesz zacząć gdziekolwiek jesteś. Nic nie musisz zmieniać, żeby medytować.

Kiedy podejmiesz decyzję o rozpoczęciu regularnych praktyk medytacyjnych, dobrze jest zawczasu ustalić harmonogram. Owoce medytacji są różnorodne, i zaczynasz je widzieć i czuć, jeśli praktykujesz regularnie. Dlatego przede wszystkim ustal harmonogram, który jest możliwy do zrealizowania, a następnie trzymaj się go. Na przykład zdecyduj, o jakiej porze zamierzasz praktykować. Być może najlepiej będzie ci się ćwiczyło wczesnym rankiem, zanim zjesz śniadanie i przygotujesz się do pracy. A może lepiej jest ćwiczyć, gdy dzieci leżą w łóżkach. Zdecyduj, o jakiej porze będziesz mógł systematycznie medytować, i podejmij zobowiązanie.

Następnie zastanów się, jak długo będziesz medytował. Ile czasu poświęcisz na siedzenie? Dwadzieścia minut czy może dwie godziny – to zależy od ciebie. Ale nastaw się na sukces. Gdy zobowiązujesz się medytować, nie możesz przyjąć pozycji, w której z łatwością dasz się pokonać. Osobom początkującym podpowiadam, żeby zaczynały od dwudziestu minut. Następnie po miesiącu lub po kilku miesiącach praktykowania mogę wydłużyć czas przeznaczony na sesję medytacyjną o kolejne dwadzieścia. Jeśli masz doświadczenie w medytacji lub wracasz do praktykowania, możesz zobowiązać się do godziny dziennie”.

Pema Cziedryn – MOC MEDYTACJI (strony 33-34)

Książka jest dostępna tutaj: