Anam Thubten – Natura Buddy

„Jeśli nasza prawdziwa natura nie jest tym ciałem, to czym jest? Istnieje wiele słów na opisanie, czym jest nasza prawdziwa natura. Najprostszym wyrażeniem w buddyzmie jest Natura Buddy. Definicja Natury Buddy mówi, ze już jesteśmy oświeceni. Jesteśmy doskonali tacy, jacy jesteśmy. Kiedy zdajemy sobie z tego sprawę, również jesteśmy doskonali. Kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy, również jesteśmy doskonali. Nasza prawdziwa istota wychodzi poza narodziny i śmierć. Nigdy nie zachoruje. Nigdy się nie zestarzeje. Jest poza wszelkimi uwarunkowaniami. Jest jak niebo. To nie jest tylko teoria. To prawda, którą możesz zrealizować w przestrzeni oświeconej świadomości. Każdy z nas ma do niej dostęp.

Kiedy przydarza się przebudzenie, nie ma już więcej pragnienia, by stać się kimś innym niż jesteśmy, znika wraz z bólem, poczuciem winy i dumą związaną z naszym ciałem. W buddyzmie nazywamy ten stan nie-ja. Jest to jedyne prawdziwe przebudzenie. Wszystko inne jest tylko duchowym bajpasem. Do przebudzenia powinniśmy zmierzać od samego początku naszej ścieżki. Dzięki temu nie wpadniemy w niepotrzebne duchowe pułapki.

Kiedy mamy otwarte serce i jesteśmy gotowi porzucić wcześniejsze postrzeganie naszego ja, wówczas duchowe przebudzenie może wydarzyć się w każdej chwili. Jest takie piękne porównanie. Wyobraź sobie ciemną jaskinię, która nie była oświetlana od milionów lat. A pewnego dnia ktoś wnosi do niej świecę. W tej samej chwili ciemność milionów lat rozprasza się. W ten sam sposób, kiedy uświadamiacie sobie swoją prawdziwą naturę, nie ma już ja szukającego czegoś innego. Przebudzenie nie ma nic wspólnego z naszą przeszłością. Nie ma nic wspólnego z tym, czy medytowaliśmy długo czy nie. Nie ma nic wspólnego ze spotkaniem wspaniałych nauczycieli, czy guru. Zależy tylko o t tego, czy jesteśmy na nie otwarci, czy nie”.

Anam Thubten – NIE MA JA NIE MA PROBLEMU (strony 10-11)

Więcej o książce:

Więcej o autorze: