Czagdud Tulku – cenne ludzkie odrodzenie

„Bardzo ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak pomyślną okolicznością jest odrodzenie w ludzkim ciele. Większość z nas lekko traktuje swoje życie, nie przywiązując doń większej wagi. Nie stać nas na naturalną radość wynikająca z posiadania ludzkiej formy. Tylko nieliczni mają wgląd w inne światy. Wiemy od nich, że ludzkie odrodzenie stwarza największe możliwości wyzwolenia z cierpienia. W innym świecie możemy mieć ciało z pozoru bardziej atrakcyjne, ale nigdy nie zdołamy tego, co może osiągnąć człowiek. W innym świecie po prostu nie będziemy odpowiednio „wyposażeni”. Czasem ludzie nie zdają sobie sprawy z tej niepowtarzalnej okazji – ich życie jest zbyt ciężkie i pełne cierpień, nie są więc w stanie zainteresować się wykorzystywaniem swojego potencjału. To poważny błąd. Możliwości, jakie stwarza ludzkie ciało, są zbyt wspaniałe, by można było sobie pozwolić na ich przeoczenie z powodu życiowych rozczarowań czy trudności.
To tak, jakbyśmy pożyczyli łódź, by przepłynąć rzekę, i zamiast bezzwłocznie wyruszyć na drugi brzeg, zaczęli się ociągać, zapominając, że łódź nie jest nasza, że została nam tylko wynajęta. Jeśli nie użyjemy jej teraz, to nie przepłyniemy rzeki, ponieważ wcześniej czy później właściciel łodzi zażąda jej zwrotu i okazja przepadnie”.

„Nasze ludzkie ciało jest rzadkością, musimy więc dobrze je wykorzystać, bez oglądania się na cokolwiek. Najszczytniejszym celem ludzkiego życia jest rozwój duchowy. Jeśli jednak nie stać nas na wielkie duchowe osiągnięcia, możemy przynajmniej poczynić choć małe postępy lub, jeszcze lepiej, pomóc się rozwinąć innym. A jeśli i to nas przerasta, powinniśmy się przynajmniej powstrzymać od unieszczęśliwiania innych. Nie mamy w tym życiu zbyt wiele czasu. Przypomina ono piknik w niedzielna popołudnie. Widok słońca,kwitnących wokół kwiatów i orzeźwiający zapach powietrza sprawia nam radość. Jeśli jednak, zamiast cieszyć się tym wszystkim, przez cały czas jedynie kłócimy się, gdzie położyć koc, gdzie kto ma usiąść, komu dać kurzą nóżkę, a komu skrzydełko – to wielka szkoda! Wcześniej czy później nadciągną chmury, zapadnie zmrok i będzie po pikniku. I okaże się, że zmarnowaliśmy całe popołudnie na sporach i kłótni. Zastanówmy się nad tym co tracimy”.


Czagdud Tulku Rinpocze