Dalajlama – zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej

„Lepiej od początku cieszyć się ze swojej sytuacji materialnej, z natury rzeczy ograniczonej. Ponieważ jednak współczucie i altruizm nie mają granic, nie powinniśmy zadowalać się stopniem, w jakim udało nam się je osiągnąć. Niestety, często mamy odmienne zdanie: pod względem duchowym zadowala nas nawet drobna praktyka i niewielki rozwój, ale pod względem materialnym ciągle chcemy więcej. A powinno być na odwrót. Błędem jest sądzić, że tylko dlatego, iż masz dużo pieniędzy, warto wydawać więcej na jedzenie, ubrania i ozdoby. W takiej sytuacji lepiej wydać więcej na opiekę zdrowotną i edukację dla biednych. Nie chodzi o odgórnie narzucony socjalizm, lecz o autentyczne współczucie.

Cała tajemnica leży w zadowoleniu. Jeśli jesteś zadowolony ze swojego stanu posiadania, to naprawdę jesteś bogaty. Bez zadowolenia nie osiągniesz szczęścia, nawet będąc miliarderem. Zawsze będziesz chcieć więcej i więcej, przez co, zamiast się bogacić zubożejesz. Jeśli szukasz satysfakcji na zewnątrz, nigdy jej nie znajdziesz. Nigdy nie zaspokoisz swojego pożądania.

Tybetańskie księgi buddyjskie opowiadają historię króla, który przejął władzę nad światem, a gdy tak się stało, zaczął myśleć o podboju krainy bogów. Koniec końców wieczne niezadowolenie i duma zabiły w nim wszystko, co dobre”.

Dalajlama – O WSPÓŁCZUCIU