Dalajlama – koncentracja na byciu tu i teraz

„Warto codziennie przypominać sobie o istocie umysłu i się na niej koncentrować. Ciężko jednak uchwycić umysł, który skrywa się za przeróżnymi myślami. W ramach ćwiczeń w rozpoznawaniu istoty umysłu:

1. Przestań rozpamiętywać wydarzenia z przeszłości.

2. Następnie przestań rozmyślać o tym, co mogłoby się wydarzyć w przyszłości.

3. Pozwól umysłowi płynąc z własnym nurtem, nie skrywając go za fasadą myśli. Obserwuj go przez chwilę w jego naturalnym stanie.

Gdy słyszysz na przykład jakiś hałas, to po tym, jak go usłyszysz, ale zanim zdążysz zidentyfikować jego źródło, możesz wyraźnie poczuć, że Twój umysł pozbawiony jest myśli, choć zarazem nie śpi; w takim stanie odbierasz dźwięk jako odzwierciedlenie klarowności i wiedzy umysłu. W takiej chwili da się uchwycić jego istotę. Na początku, zanim przyzwyczaisz się do tego rodzaju praktyki, może Ci być dość trudno, ale z czasem umysł zacznie przypominać przejrzystą wodę. Spróbuj pozostać w tym stanie i oswoić się z nim, nie pozwalając, by rozpraszały Cię jakiekolwiek myśli.
Oddawaj się tego rodzaju medytacji z samego rana, gdy umysł już się przebudził i jest niezmącony, a zmysły jeszcze nie odbierają zbyt wielu bodźców. Dobrze jest nie jeść poprzedniego wieczora zbyt dużo, bo dzięki temu będziesz lepiej spać, a następnego ranka umysł będzie lżejszy, a uwaga bardziej wyostrzona. Jeśli zjesz za dużo, Twój sen będzie ciężki i będziesz się czuć prawie jak nieboszczyk. Osobiście co dzień najadam się do syta podczas śniadania i obiadu, a wieczorem zjadam tylko odrobinę – niecałą połowę filiżanki sucharków; kładę się wcześnie spać i wstaję o trzeciej trzydzieści rano, by medytować.
Sprawdź, czy obserwowanie natury umysłu z samego rana przełoży się na zwiększenie jego czujności w dalszej części dnia. Na pewno uspokoisz myśli. Jeśli będziesz w stanie codziennie przez chwile medytować, odsuwając od siebie bezładne myśli, Twoja pamięć też się poprawi. Umysł konceptualny skoncentrowany na myśleniu o tym co dobre i złe, będzie mógł odpocząć. Lekkie oderwanie od konceptualnego myślenia jest jak niezbędny wakacyjny odpoczynek.
Bez względu na charakter tego świata, zaufasz fundamentalnej istocie klarowności umysłu, nie będziesz cierpieć ani nie staniesz się przyczyną cierpienia. Gdy umysł zna własną istotę i gdy wiedza ta zostanie wsparta przed odpowiednio silną koncentrację, stopniowo będzie można zredukować, a w ostatecznym rozrachunku wyeliminować stany umysłu będące źródłem nieustannego cierpienia”.

Dalajlama – O WSPÓŁCZUCIU