Dalajlama – jak radzić sobie w trudnych sytuacjach

„W trudnej sytuacji osobistej najlepiej zachować jak największą otwartość, uczciwość i szczerość. Ostra bądź samolubna reakcja zwykle tylko pogarsza sprawę. Szczególnie wyraźnie widać to w trudnych sytuacjach rodzinnych. Dobrze jest zdać sobie sprawę, że obecna trudności zostały przynajmniej częściowo (o ile nie w przeważającej mierze) wywołane Twoimi własnymi niezdyscyplinowanymi działaniami w przeszłości, a zatem znajdując się w ciężkim okresie, staraj się unikać zachowań, które przysporzą Ci w przyszłości jeszcze więcej kłopotów. Skoro zachowania z przeszłości stanowią przyczynę obecnej sytuacji, to postaraj się wykorzystać teraźniejszość, by zapewnić sobie lepszą przyszłość.
Widząc, że dana sytuacja lub osoba mogą wyrządzić Ci krzywdę, musisz podjąć odpowiednie kroki, by do tego nie dopuścić, ale z chwilą gdy pojawi się cierpienie, powinieneś traktować je nie jak karę, ale jak coś, co może Ci pomóc. Drobne przykrości w tym życiu oczyszczają karmę licznych złych czynów nagromadzonych wcześniej. Przyjmując tę perspektywę, łatwiej Ci będzie realistycznie spojrzeć na słabości tego kręgu życia, a im częściej będziesz je dostrzegać, z tym większą niechęcią będziesz podchodzić do wad, które są źródłem kłopotów.
Trudności pomagają również dostrzec korzyści płynące ze zmiany negatywnego nastawienia. Poza tym dzięki temu, że sam doświadczasz cierpienia, uczysz się podchodzić z empatią do bólu innych i zaczynasz chcieć im pomóc. Tak rozumiane cierpienie to niezwykła szansa, by rozbudować swoją praktykę i poszerzyć refleksję.
Patrząc z tego punktu widzenia, przeciwności losu uczą Cię siły wewnętrznej, odwagi i determinacji. Nie oznacza to, że powinieneś godzić się na to, by Cię krzywdzono. W zależności od zachowania wroga może się okazać, że będziesz bronić się ze wszystkich sił, ale w głębi serca postaraj się zachować spokój i pamiętać, ze podobnie jak ty sam, Twój wróg też jest człowiekiem, który pragnie szczęścia i nie chce cierpieć. Choć ciężko w to uwierzyć, to z czasem tego rodzaju nastawienie stanie się możliwe”.

Dalajlama – O WSPÓŁCZUCIU