Tulku Urgjen Rinpocze – Co jest naprawdę wartościowe?

„Co jest naprawdę wartościowe? Nasze cenne ludzkie narodziny, to ciało dane nam przez ojca i matkę. Mamy funkcjonujące wszystkie zmysły, jesteśmy inteligentni i posiadamy zdolność pojmowania – to niewiarygodne zalety, klejnot spełniający życzenia. Następna analogia porównuje cenne ludzkie narodziny do przybycia na wyspę skarbów. W takim wypadku wyjątkowo ważne jest, żeby nie stać z założonymi rękami czy z rękami w kieszeniach. Tego życia nalęzy używać i w pełni wykorzystać, tak, żebyśmy nie wrócili z pustymi rękami.

Właśnie teraz, ponieważ urodziliśmy się jak ludzie, jesteśmy bystrzy, praktyczni i potrafimy przeprowadzić większość swoich zamiarów. Ale co by było, gdybyśmy byli zwierzętami żyjącymi w lesie lub na szczycie góry.? Jaką mielibyśmy możliwość kształtowania swojej przyszłości? Nie moglibyśmy otrzymać nauk i wykorzystać ich w praktyce. Teraz posiadamy cenne ludzkie ciało, zdolność i możliwość, żeby praktykować Dharmę. Koniecznie powinniśmy to robić.

Właśnie teraz znajdujemy się na rozdrożu, skąd możemy iść albo do góry albo na dół. Zejście na dół nie wymaga żadnego wysiłku z naszej strony, łatwo to zrobić, ponieważ nasza naturalna skłonność polega na kontynuowaniu starych wzorców negatywnych emocji. Natomiast z drugiej strony, praktyka Dharmy wymaga wysiłku, trzeba ją kultywować. Przypomina toczenie wielkiego kamienia pod górę. Nie porusza się on sam, trzeba go pchać. Jeśli go puścimy, stoczy się na dół z powodu swego ciężaru. Nie potrzebujemy mu w tym pomagać. Podobnie, nie musimy wkładać wiele wysiłku w negatywne działania, następują one automatycznie z powodu naszej naturalnej skłonności. Praktykowanie szlachetnych czynów i unikanie negatywnych wymaga wysiłku”.

Tulku Urgjen Rinpocze – POWTARZAJĄC SŁOWA BUDDY (strony 53-54 Przekład: Zbigniew Zagajewski Wydawnictwo: A ISBN: 978-83-89978-40-0)