Dzigme Rinpocze – okres dojrzewania

„Na ogół okres dojrzewania uważany jest za przygotowanie do prawdziwego życia, które ma przyjść później. To błąd! Już w tym czasie możemy przeżywać sytuacje w pełni i dlatego warto uczyć się właściwych postaw.

Okres dojrzewania jest punktem wyjścia, początkiem rozwoju humanistycznych właściwości. Umysł jest wtedy bardzo jasny, ciągle odkrywa coś nowego; cechuje go inteligencja i żywa wyobraźnia. Dorastanie to czas nowych przeżyć. Może być trudny, ponieważ nie zawsze wiadomo jak podchodzić do nowych doświadczeń. Człowiek zaczyna wtedy poznawać siebie, a to wymaga odrobiny treningu, który pomaga uniknąć niewłaściwych reakcji. Jeśli rozumiemy sytuację, możemy dopasować się do niej i lepiej ją przeżyć. Zrozumienia to umożliwia określenie własnej pozycji. Dojrzewając, robimy użytek ze wszystkich doświadczeń i samodzielnie odkrywamy, co przynosi pożytek, a co szkodzi. Świadomi własnych działań, każde wydarzenie odbieramy jako wzbogacające. Dlatego właśnie dorastanie jest tak ważnym okresem życia.

Jeśli odpowiednio szybko nauczymy się świadomie obserwować to, co się nam przytrafia, będziemy mogli wykorzystywać te doświadczenia do rozwoju, zyskamy życiową mądrość oraz siłę i stabilność umysłu. Nasze relacje z innymi będą coraz lepsze. Poznamy też lepiej samych siebie, swój umysł, a to zapewni nam jego przejrzystość.

Pogląd, że dojrzewanie nie jest ważnym etapem, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero w wieku dojrzałym, jest wręcz niebezpieczny. Można odnieść wrażenie, że okres dojrzewania to takie życie „na pół gwizdka”, które nabierze kolorów później, gdy dorośniemy i zaczniemy pracować, gdy zdobędziemy prawo jazdy albo weźmiemy ślub… Tymczasem nastolatki są pionierami, ciągle coś odkrywają i jest to bardzo ekscytujące. Umiejętność wykorzystywania tych nowych doświadczeń to podstawa przyszłego, dorosłego życia.

Dorastanie jest czasem intensywnego przeżywania świata, a utrzymanie tej zdolności pomaga żyć pełnią życia również później. Jeśli nie skorzystamy z tego,, nigdy nie zaczniemy żyć naprawdę. Jak postępować, by odpowiednio przejść ten etap? Przede wszystkim zadbajmy o przejrzystość umysłu.

Zewsząd docierają do nas przeróżne informacje. Powinniśmy umieć dokonywać ich selekcji, wybierać te pożyteczne, zachowując je na moment, w którym mogą się przydać. Dorastanie to idealny czas do ćwiczenia się w tej umiejętności.

Jeśli nie odnajdziemy przejrzystości umysłu w młodym wieku, później życie przeobrazi się w nudny ciąg nawyków. Nie pomoże nam doświadczenie, dyplomy i obszerna wiedza; bez przejrzystości umysłu ciągle będziemy ograniczeni. Wiedza, która nie jest odpowiednio wykorzystywana, staje się więzieniem. W takiej sytuacji jest większość ludzi; nie potrafią zrobić więcej ponad to, czego się kiedyś wyuczyli; są więźniami własnych nawyków.

Kilkunastoletni człowiek stoi przed wieloma możliwościami, dlatego warto nauczyć się wykorzystywać inteligentnie i twórczo własne wykształcenie. To jest własnie trening umysłu, o jaki nam chodzi”.

Dzigme Rinpocze DOJRZEWANIE WOLNOŚCI