Czagdud Tulku – nietrwałość rzeczy

„Zacznijmy od bardzo prostego ćwiczenia. Sprawdźmy jaką wagę przywiązujemy do pożywienia, ubrania, domu, przyjaciół, kontaktów towarzyskich, książek. Odkryjemy prawdopodobnie, że są one dla nas tak ważne, że aby ich nie stracić pracujemy na ich utrzymanie dzień i noc.
Następnie spójrzmy na całe zagadnienie z innej strony. Przyjrzyjmy się każdej z tych rzeczy z osobna i zadajmy sobie pytanie, czy ona jest trwała. Zadajmy sobie pytanie, czy jest czymś, na czym możemy ostatecznie polegać? Czy w godzinie śmierci i w tym, co po niej, będzie ona czymś, na czym możemy się wesprzeć? A jeśli nie, czy warta jest całego tego wysiłku i zaangażowania? Rozmyślanie o przemijaniu i śmierci podważa system światowych wartości i zmienia nasze widzenie świata.
Dzięki kontemplacji i stosowaniu nauk w każdym momencie życia zauważamy zmianę swoich nawyków. Nie zmienimy się dzięki samemu czytaniu książek. Musimy szukać i sprawdzać, pytać i badać. Być może zetknęliśmy się już z różnego rodzaju ideami i wiele zrozumieliśmy, jednak bez kontemplacji, która wprowadza nas głębiej w praktykę, nie będziemy w stanie wykonać następnego kroku”.

Czagdud Tulku – BRAMY BUDDYJSKIEJ PRAKTYKI