Pema Cziedryn – trzy właściwości fundamentalnej dobroci

„Potrzebne są sposoby doskonalenia w czynieniu mądrych wyborów. Ścieżka ta wymaga odkrycia trzech cech człowieczeństwa, trzech podstawowych właściwości, które zawsze nam towarzyszą, lech bywają pogrzebane tak głęboko, że są prawie zapomniane. Te trzy właściwości to naturalna inteligencja, naturalne ciepło i naturalna otwartość. Kiedy mówię, że w każdym człowieku istnieje potencjał dobra, oznacza to uznanie faktu, że każdy wszędzie, na całym świecie – ma te właściwości i może się do nich odwołać, żeby pomóc sobie i innym.

Zawsze mamy dostęp do naszej naturalnej inteligencji. Kiedy nie wpadamy w pułapkę nadziei i strachu, intuicyjnie wiemy, co należy robić, co jest właściwe. Jeśli naszej inteligencji nie przesłania akurat gniew, użalanie się nad sobą lub pożądanie, wiemy, co może pomóc, a co tylko pogorszy sprawę. Nasze doskonale przetrenowane reakcje emocjonalne powodują, że robimy i mówimy masę szalonych rzeczy. Pragniemy być szczęśliwi i żyć w pokoju, ale gdy nasze emocje zostają pobudzone, sposoby, których używamy, by osiągnąć owo szczęście, jedynie nas bardziej unieszczęśliwiają. Nasze pragnienia i działania bardzo często nie są w ogóle zsynchronizowane. Niemniej jednak wszyscy mamy dostęp do fundamentalnej inteligencji, która pomaga rozwiązywać, a nie eskalować problemy.

Naturalne ciepło to posiadana przez nas wszystkich zdolność do kochania, empatii, poczucia humoru. To również zdolność do odczuwania wdzięczności, doceniania innych i bycia delikatnym. To cała gama tego, co często nazywamy przymiotami serce, właściwości będących naturalna składową człowieczeństwa. Naturalne ciepło ma moc uzdrawiania wszystkich relacji relacji z samym sobą, z innym ludźmi, zwierzętami i ze wszystkim , co napotykamy każdego dnia życia.

Trzecią właściwością fundamentalnej dobroci jest naturalna otwartość, przestrzenność naszych bezkresnych umysłów. Pierwotnie nasze umysły są aktywne, elastyczne i ciekawe, można powiedzieć: przed-uprzedzone. Umysł znajduje się w takim stanie, zanim zawęzimy spojrzenie, opierając je na strachu i czyniąc z każdego wroga lub przyjaciela., sprzymierzeńca lub konkurenta, kogoś, kogo się lubi lub ignoruje. Pierwotnie umysł, który masz ty i ja, zasadniczo jest otwarty”.

Pema Cziedryn – – RUSZ Z MIEJSCA (strony 17-19)