Ajahn Brahm – Cztery Szlachetne Prawdy

„Kiedy postanowiłem nauczać czterech szlachetnych prawd na Zachodzie, zacząłem (jak łatwo się domyśleć) od pierwszej z nich: życie jest cierpieniem. Kiedy wypowiadałem te słowa, większość moich słuchaczy natychmiast zwracała się w stronę drzwi. Mieli oni dość cierpienia związanego z własną sytuacją rodzinną czy zawodową. Proszę, dość już tego bólu, mawiali. Już wystarczy.

Dało mi to do myślenia. Może takie podejście nie jest najbardziej efektywne.

Po jakimś czasie, niczym spec od reklamy, pomyślałem, ze lepiej jest najpierw mówić o bardziej atrakcyjnych aspektach czterech szlachetnych prawd. Zmieniłem jedynie kolejność ich poznawania.

Teraz zaczynałem od numeru trzy nazywanego prawdą o końcu cierpienia. Co jest kresem bólu i trosk? Oczywiście szczęście! Kiedy zacząłem o tym mówić, ludzie z przejęciem słuchali.

Druga szlachetna prawda, mówiąca o przyczynie cierpienia, zaczęła pokazywać sposób na osiągnięcie szczęścia. Następnie mówiłem o tym, że czasami zdarza nam się czuć źle i doświadczać nieszczęścia – właśnie na tym polega pierwsza szlachetna prawda. Pytałem: dlaczego jesteśmy nieszczęśliwi? Odpowiedź jest prosta: bardzo pragniemy czegoś, czego życie nie może nam dać. Na koniec wskazywałem sposób rozwiązania tego dylematu, o którym traktuje czwarta szlachetna prawda, czyli drogę buddyjską.

Moim zdaniem jest to całkowicie uzasadnione przerobienie czterech szlachetnych prawd. Według moich znajomych pracujących w branży reklamowej takie postawienie sprawy jest o wiele bardziej atrakcyjne dla odbiorców. Jest to ten sam produkt, tylko w innym opakowaniu.”

Ajahn Brahm – PRZYPOWIEŚCI BUDDYJSKIE DLA KAŻDEGO (strony 74-75)