Ajahn Brahm – Prawdziwa miłość

„Problem z romansem tkwi w tym, że jeśli czar pryśnie, możemy doznać bolesnego rozczarowania. W romantycznej miłości, tak naprawdę nie kochamy swojego partnera, kochamy jedynie doznanie, jak się przy nim czujemy. W jego obecności mamy „odlot” i to jest to co kochamy. To dlatego, kiedy ukochanego nie ma, tęsknimy za nim (…) Jak wiele „odlotów” – po chwili przechodzi.

Prawdziwa miłość to miłość bezinteresowna. Dbamy tylko o tę drugą osobę. Mówimy jej: „Wrota mojego serca są zawsze dla ciebie otwarte, niezależnie od tego, co zrobisz” i rzeczywiście tak myślimy. Po prostu chcemy jej szczęścia. Prawdziwa miłość to rzadkość.

Wielu chce myśleć, że nasz wyjątkowy związek to prawdziwa miłość, a nie miłość romantyczna. Mam dla was test, którym sprawdzicie, jaki to rodzaj miłości.

Pomyślcie o swoim partnerze. Wyobraźcie go sobie. Przypomnijcie sobie pierwszą randkę i cały ten cudowny czas, którym cieszyliście się od tamtej pory. A teraz wyobraźcie sobie, że otrzymujecie list od swojego partnera. Pisze w nim, że zakochał się w waszej najlepszej przyjaciółce/przyjacielu i obydwoje uciekli, żeby razem spędzić życie. Co byście czuli?

Jeśli była to prawdziwa miłość, czulibyście się niezmiernie podekscytowani, że wasz partner znalazł kogoś jeszcze lepszego od was i teraz jest jeszcze bardziej szczęśliwy. Bylibyście zachwyceni, że wasz partner i najlepsza przyjaciółka tak wspaniale bawią się razem. Bylibyście wniebowzięci, że się kochają. Czyż szczęście waszego partnera nie jest najważniejsze w przypadku prawdziwej miłości?

Prawdziwa miłość to rzadkość”.

Ajahn Brahm – OPOWIEŚCI BUDDYJSKIE DLA MAŁYCH I DUŻYCH (strony 53-54)

Ajahn Brahm – OPOWIEŚCI BUDDYJSKIE DLA MAŁYCH I DUŻYCH