Ajahn Brahm – Dbanie zamiast leczenia

Mieszkam w Perth jako mnich od 1983 roku. W ciągu tych lat zdobyłem zaufanie i szacunek miejscowych buddyjskich rodzin w stopniu, który sprawia, ze jestem uznawany za swego rodzaju honorowego dziadka dla wielu młodych mężczyzn i kobiet. Dorastali oni, przychodząc do mojej świątyni i czuli się komfortowo, dzieląc ze mną tajemnice, których nigdy nie zdradzałem rodzicom!

Jedną takich osób był zmartwiony młody lekarz, który do mnie przyszedł pewnego dnia. Niedawno rozpoczął on pracę jako stażysta w jednym z dużych szpitali w Perth. Dzień przed wizytą u mnie w tragicznych okolicznościach stracił pierwszego pacjenta. Jego młoda pacjentka zmarła, a on musiał powiedzieć jej nieutulonemu w smutku mężowi, że jego młoda żona nie żyje, a jego dwoje małych dzieci nie ma już mamy. Początkujący lekarz czuł się winny, że zawiódł nadzieje tej młodej rodziny.

Oczywiście, nie był niczemu winien. Mój rozmówca zrobił dla swojej pacjentki wszystko, co tylko było medycznie możliwe. Powodem, dla którego czuł, że zawiódł, było coś jeszcze i właśnie o tym chciałem z nim porozmawiać.

– Jeśli uznasz, że twoim obowiązkiem jako lekarza jest ich leczenie, będziesz raz za razem odczuwał ten sam ból związany z doznawanymi porażkami. Podczas trwania twojej kariery wielu pacjentów nie przeżyje. Jeśli jednak zaakceptujesz to, że twoim obowiązkiem jest dbanie o twoich pacjentów, nigdy nie poniesiesz porażki. Nawet wtedy, gdy uświadomisz sobie, że niemożliwe jest wyleczenie danego pacjenta, nadal będziesz w stanie się o niego troszczyć.

Ten młody człowiek był bardzo inteligentny i w mig zrozumiał moje przesłanie, a wkrótce stał się znacznie lepszym lekarzem. Jego głównym celem stało się dbanie o pacjentów. Jeśli jego podopieczni zostaną wyleczeni, będzie to stanowiło dla niego wspaniały bonus, a jeśli odejdą z tego świata, będą ogrzewani ciepłem troskliwego lekarza, który się nimi zajmował.

Wiele z tych zatrważających interwencji medycznych polega na tym, że pracownicy służby zdrowia narzucają swoje starania pacjentom, rozpaczliwie próbując utrzymać ich przy życiu w sytuacji, gdy śmierć jest nieunikniona. Jest to spowodowane tym, że nasze społeczeństwo stawia leczenie nad dbaniem. Ostatnie chwile wielu ludzi byłyby zdecydowanie bardziej komfortowe i spokojniejsze, gdyby hierarchia była odwrócona. Co więcej, wierzę, że także więcej pacjentów doczekałoby się wtedy wyleczenia!

Ajahn Brahm – OPOWIEŚCI BUDDYJSKIEGO MNICHA (strony 87-88, Wydawnictwo: Studio Astropsychologii, Przekład: Mariusz Warda)