Mahamudra: Wyjaśnienie stanu wrodzonego

Zapraszamy na kurs z Aczarją Lamą Kelzangiem Wangdim. Jego tematem będzie mahamudra – najwyższa praktyka medytacyjna w tradycji Kagyu, której celem jest urzeczywistnienie natury umysłu.

Aczarja Lama Kelzang Wangdi przedstawi mahamudrę (dosł. Wielką Pieczęć) na podstawie “Wyjaśnienia stanu wrodzonego” Dakpo Taszi Namgjala. Dzieło XVI-wiecznego tybetańskiego jogina i uczonego jest głównym podręcznikiem do praktykowania Wielkiej Pieczęci.

Przedstawienie całego podręcznika zaplanowaliśmy w KDC na kilka lat. Do tej pory Lama Kelzang przedstawił medytację uspokojenia umysłu w tradycji mahamudry oraz pierwsze nauki na temat medytacji „jasnego wglądu” (skr. vipassana, tyb. lhagtong). W trakcie grudniowego kursu lama będzie kontynuował wyjaśnienia dotyczące vipassany. Praktyka ta pomaga odkryć naturę umysłu.

– Praktykując mahamudrę, trenujemy rozpoznanie natury umysłu. Czym jest natura umysłu? Chodzi o to, jaki umysł jest ze swej natury – mówi Aczarja Lama Kelzang Wangdi. – Chociaż doświadczamy tymczasowych negatywnych stanów, natura umysłu jest wolna od jakichkolwiek zaciemnień, negatywnych emocji czy myśli. Z ostatecznego punktu widzenia mówimy, że natura umysłu jest czysta. Nikt nie musi jej oczyszczać, ona po prostu taka jest. Natura umysłu jest obecna we wszystkim, czego doświadczamy. Jest obecna w każdej aktywności umysłu, nawet gdy doświadczamy lęku, strachu, gniewu czy stanów depresyjnych. Praktykujący mahamudrę uczy się to rozpoznawać.”

Kurs odbędzie się online oraz na miejscu w KDC (z powodu pandemii liczba osób w ośrodku będzie ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Wykłady będą prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Uczestnicy otrzymają polskie tłumaczenie “Wyjaśnienia stanu wrodzonego”, a chętni także dostęp do wcześniejszych części kursu.

Kurs potrwa od czwartku do soboty 2-4 grudnia. Dzień później – w niedzielę – Lama Kelzang poprowadzi ceremonię udzielenia Schronienia dla osób zainteresowanych wejściem na ścieżkę buddyjską. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć tu:

Program kursu:

Czwartek 2 grudnia 2021 r.

19:00 – 21:00 – wykład wprowadzający

Piątek 3 grudnia

9:00 – 11:00 – sesja I: wykład i praktyka

13:00 – 15:00 – sesja II: wykład i praktyka

19:00 – 21:00 – sesja III: wykład i praktyka

Sobota 4 grudnia

9:00 – 11:00 – sesja IV: wykład i praktyka

13:00 – 15:00 – sesja V: wykład i praktyka

Aczarja Lama Kelzang Wangdi urodził się w 1970 r. we wschodnim Butanie. Przez dziewięć lat studiował filozofię buddyjską na uniwersytecie Karma Śri Nalanda w Rumteku (Sikkim). Uzyskał tam tytuły Aczarji i Ka Rabdziam, co potwierdza, że jest w pełni wykwalifikowanym nauczycielem nauk i filozofii buddyjskiej. Przed przyjazdem do Europy przez kilka lat nauczał w Nalanda Szedra w Rumteku. Od 2004 roku mieszka i pracuje jako lama-rezydent w Instytucie Kamalasila w Niemczech.

Udział w kursie wymaga uprzedniej rejestracji. Koszty kursu i datek dla nauczyciela pokrywane są z dobrowolnych składek. Sugerowana darowizna za kurs to 150 zł. Osoby, których nie stać na taki wydatek, mogą wpłacić niższą kwotę. Prosimy o przekazywanie darowizn z dopiskiem „Mahamudra” na konto Instytutu Marpy:
20 1090 2590 0000 0001 3214 4871Zarejestruj udział w kursie:
https://forms.gle/ou6SuSKxfsujr7L6A