Kalu Rinpocze – przyczyny wojen

„Świat współczesny przepełniony jest konfliktami, wojnami i agresją pomiędzy poszczególnymi państwami oraz wewnątrz nich samych. Dzieje się tak z powodu braku miłości i współczucia. Rozpatrując zjawisko z tego punktu widzenia – świat nigdy dotąd nie znajdował się w tak poważnej sytuacji.

Wielu ludzi w naszych czasach myśli, że wojny czy groźby wojen istnieją z powodu zbrojeń. Owszem, mamy straszliwą broń nuklearną i powszechnie sądzi się, że wystarczy się jej pozbyć, a zniknie ryzyko wojny. W rzeczywistości to nie broń czyni wojnę lecz ludzie, którzy jej używają. To ludzki umysł produkując agresję doprowadza do wojny. Proste wyeliminowanie instrumentów wojny nie wykluczy jej samej. Aby zlikwidować przyczynę wojny – agresję, należy pracować na indywidualnym poziomie umysłu, bo to właśnie z niego pochodzą emocje: złość i nienawiść, które doprowadzają do walki.

Przyczyn konfliktów może być wiele. Mogą na przykład wypływać z dumy: jakiś człowiek (lub kraj) uważa siebie za lepszego od innych i aby tego dowieść, pragnie wyeliminować każdego konkurenta i w dziedzinie której duma dotyczy i w każdej innej. Agresja może też pochodzić z pożądania czy przywiązania: ktoś chce zagarnąć coś należącego do kogoś innego i wytwarza przyczynę starcia. W ten sposób różne przyczyny emocjonalnie przynoszą taki sam skutek.

Oczywiście złość i nienawiść same w sobie również są przyczyną agresywności. Najbardziej przejrzystym tego przykładem jest osoba, która myśląc, że ma wroga, mówi sobie: „on jest moim wrogiem, ludzie tego kraju są moimi wrogami, nienawidzą mnie, pragną mnie zabić, tak więc ja muszę ich zabić pierwszy!”. Oto reagowanie złością. Może to też być pragnienie, zazdrość, obawa, ze inny kraj czy inna osoba są silniejsze od ciebie lub staną się takimi w przyszłości. I powodujesz kłopoty. A więc eliminujcie je od zaraz! Istnieją różne przyczyny agresji, lecz to, co zawsze podkreślam to fakt, iż u ich podstaw leża emocje. I tak pierwszą przyczyną agresji i konfliktów jest umysłowa i emocjonalna chwiejność poszczególnych jednostek”.

Kalu Rinpocze – TRZY WYKŁADY (strona 1)

Fragment wykładu wygłoszonego przez Kalu Rinpocze w Kagyu Ling we Francji w 1983 roku.