Dzogczen Ponlop – wadżrajana a New Age

„Podejście wadżrajany bardzo różni się od podejścia New Age. Różnica ta polega na tym, że nauki wadżrajany są kontrolowane przez linię przekazu. Wiem, że nie lubimy słowa „kontrolować”, ale nauki wadżrajany są faktycznie utrzymywane poprzez autorytet linii. Wiem, że także nie lubimy słowa „autorytet”, ale występuje on w wadżrajanie. W przypadku takiej czystej, autentycznie linii, nie ma miejsca na naszą egocentryczną interpretację Dharmy. Nie możemy interpretować Dharmy jak guru New Age. Nie możemy wprowadzić nowych linii, ponieważ linia musi mieć ciągłość. Trzeba je otrzymać poprzez przekaz. Nie jest to coś, co możemy tak po prostu teraz sobie stworzyć. Wtedy byłby to New Age, najprawdopodobniej z Kalifornii.

Linia wadżrajany kontroluje nasze egocentryczne interpretacje Dharmy. Nie odrzucamy tego, że istnieje indywidualne zrozumienie Dharmy, indywidualny sposób słuchania, kontemplowanie i medytowanie Dharmy. Jednak występuje wielka różnica pomiędzy indywidualnym zrozumieniem, a indywidualną interpretacją. Dlatego właśnie Budda nauczał trzech jan.

Choć Budda przekazał wiele nauk, słuchamy tylko tego, co chcemy usłyszeć. Na przykład, jeśli właśnie chcemy robić jakąś jedną praktykę mahajany, słuchamy tylko tych nauk, które jej dotyczą. Jeśli nauczyciel uczył nas nauk mahajany, których nie chcieliśmy usłyszeć, całkowicie je odrzucamy. Interpretujemy je w odmienny sposób i nie praktykujemy ich. Wtedy stwarzamy poważny problem.

Kiedy chcemy indywidualnie słuchać i praktykować Dharmę, jest to nasz własny styl wadżrajany. Ale kiedy indywidualnie interpretujemy Dharmę, wtedy wychodzimy poza wadżrajanę. Nie wiem dokąd się udajemy w takim wypadku, ale to nie jest wadżrajana”.

Dzogczen Ponlop – WYZWALAJĄCA INWOKACJA SAMANTABHADRY (strony 28-29)