Pema Cziedryn – Szczelina

„Jeśli obecnie reagujemy na kogoś lub na jakieś słowa takim zestawem emocji jak wściekłość czy przygnębienie, to dlatego, że pielęgnowaliśmy ten szczególny nawyk przez bardzo długi czas. Alej jak mawiał mój nauczyciel Czogjam Trungpa Rinpocze, możemy podejść do życia jak do eksperymentu. Następnym razem możemy wybrać zatrzymanie się, zwolnienie i pozostanie w zawieszeniu przez kilka sekund. Nie musimy nikogo obwiniać, w tym także siebie. Gdy zdarza nam się trudna sytuacja, możemy spróbować zrobić eksperyment: nie wzmacniać nawykowej eskalacji agresji – i przyjrzeć się efektom doświadczenia.

Zatrzymanie się na moment jest bardzo pomocne. Dzięki temu rodzi się na chwilę kontrast pomiędzy stanem, w którym jesteśmy absolutnie skupieni na sobie, a stanem bycia uważnym i obecnym. Zatrzymaj się na kilka sekund, odetchnij głęboko i rusz dalej. Czogjam Trungpa zwykle nazywał to szczeliną. Zatrzymujesz się i pozwalasz na powstanie szczeliny w czymkolwiek, co w danej chwili robisz. Wietnamski mistrz buddyzmu Thich Nhat Hanh naucza owego zwalniania, nazywając je praktyką uważności. W jego klasztorze i ośrodkach rozbrzmiewa dzwon i na jego dźwięk wszyscy zatrzymują się na głęboki i uważny oddech. W samym środku życia, oferującego zwykle sporo napięcia, z wciąż powracająca wewnętrzną dyskusją prowadzoną z samym sobą – po prostu się zatrzymaj.

Możesz zrobi to w dowolnej chwili w ciągu dnia. Początkowo może być dość trudno o tym pamiętać, kiedy jednak zaczniesz, zatrzymywanie się zacznie cię wspierać, zaczniesz przedkładać je nad stan ciągłego zaabsorbowania”.

Pema Cziedryn – RUSZ Z MIEJSCA (strony 22-23)