Namkai Norbu – Jedzenie właściwej ilości

„Niezależnie od tego co jemy i pijemy, zawsze powinniśmy ograniczać się do właściwej ilości. Jest to bardzo ważne by utrzymać ciało w dobrym zdrowiu. Właściwą ilość określamy w zależności od tego, czy jedzenie jest ciężkie, czy lekkie. jeżeli jest lekkie, możemy jeść dotąd, dopóki nie poczujemy, że żołądek jest pełny. Jeżeli jedzenie jest ciężkie, powinniśmy napełniać żołądek tylko do połowy. Jedzenie w taki sposób ma wielka zaletę – ułatwia trawienie każdego rodzaju pożywienia, zapewnia dobre fizyczne samopoczucie i zwiększa ciepło trawienia. Jeżeli nie przyswajamy właściwej ilości pożywienia albo jemy zbyt mało, nie tylko nie wzmacniamy siły ciała i jego promienności, ale także wywwołujemy różnego rodzaju zaburzenia wiatru.

Jeżeli jemy zbyt dużo, niecałe pożywienie zostaje strawione i kanały wiatru ognistego zostają zablokowane przez gastryczny śluz. Zanika ciepło trawienia i powstają wszelkiego rodzaju choroby wiatru, flegmy i żółci.

Aby zawsze żyć w dobrym zdrowiu powinniśmy robić tak, jak to zostało opisane w tybetańskich tekstach medycznych. Zgodnie z nimi, należy napełniać jedzenie dwie czwarte części żołądka, jedną czwarta napojami, a jedną czwartą pozostawić pustą dla humoru wiatru. Picie wody po posiłku aż do zaspokojenia pragnienia jest bardzo korzystne: woda pomaga w rozpuszczaniu pożywienia, ułatwia trawienie, odżywania ciało i zwiększa siłę. Jeżeli ciepło trawienia jest słabe i trawienie utrudnione, picie fermentowanych napojów i jedzenie mięsa znacznie podwyższa ciepło metaboliczne.

W przypadku niestrawności i wzdęcia, picie po posiłku gotowanej wody eliminuje gazy. Ludzie, którzy chcą przybyć na wadze, mężczyźni czy kobiety, powinni po posiłku pić sfermentowane napoje, natomiast ci, którzy chcą stracić na wadze – gotowaną wodę z miodem. Picie świeżej wody po zjedzeniu jogurtu, zatrutego jedzenia, miodu lub sfermentowanych napojów, niezależnie od tego, czy konsumpcja tych pokarmów stanie się drugorzędną przyczyną choroby, pomaga wyeliminować dyskomfort spowodowany tymi pokarmami i zablokować problemy w przyszłości”.

Czogjal Namhai Norbu – NARODZINY, ŻYCIE I ŚMIERĆ (strony 112-113, wydawnictwo A)

Książkę można kupić pod tym linkiem:

http://mantra-komis-antykwariat.pl/produkt/namkhai-norbu-narodziny-zycie-i-smierc/