Ajahn Brahm – Bezwarunkowość

Nigdy nie przestaje mnie dziwić to, ile czasu i energii przeznaczamy na podejmowanie decyzji. Czy powinniśmy iść w lewo czy w prawo? Tu czy tam? Zrobić to czy tamto?

Bardzo często przychodzą do mnie ludzie mówiący:

-Jestem zakochany, ale nie mogę zdecydować się na ślub.

-Ta decyzja to nic wielkiego – odpowiadam. – Liczy się to co się zdarzy po ślubie.

Poważne decyzje przysparzają nam wielu zmartwień – rozważanie wszystkich za i przeciw wymaga sporych nakładów energii. Staramy się przewidzieć przyszłość niczym wróżbici wpatrujący się w kryształowe kule. Podejmujemy decyzje, myśląc, że nasze szczęście wisi na włosku. Nic dziwnego, ze kiedy zdecydujemy się na jedną z opcji, nie dysponujemy już zasobami energii potrzebnymi do realizacji naszych planów!

Moja rada jest następująca: oszczędzaj siły, które spożytkujesz po podjęciu decyzji. Tylko wtedy twoje działanie będzie właściwe.

Skonfrontowany z prośbą bhikkuni, mogłem bez końca zastanawiać się czy powinienem to zrobić? Doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, że zgadzając się na ich propozycję, narobię sobie mnóstwo kłopotów. Jednak moje serce wiedziało, że tak naprawdę nie mam wyboru: trzeba postąpić słusznie. Jeśli możesz wybrać między głową a sercem, zawsze wybieraj to drugie.

Prawdziwa praca rozpoczyna się po dokonaniu wyboru. Jej częścią jest opierania się bardzo ludzkiej pokusie patrzenia wstecz. Nie powinniśmy w kółko powtarzać pytania co by było gdyby..? Co by było, gdybym podjął inną decyzję? Gdybym ożenił się z inną osobą? Gdybym przyjął inną propozycję pracy?

Nie możemy zbadać tych możliwości. Nigdy nie dowiemy się, co mogłoby się stać! Ludzie uduchowieni często opowiadają o tym co nieuchwytne. Osobiście wolę poruszać temat tego, co bezwarunkowe.

Przeszłość jest zawsze bezwarunkowa. Wymyka się potencjalności. Stawianie sobie pytań w stylu co by było gdyby jest kompletną stratą czasu. Jeśli stale będziemy rozmyślać nad tym, co powinniśmy byli kiedyś zrobić, nigdy nie zaznamy spokoju.

Kiedy podejmujemy decyzję, musimy ufać własnemu sercu. Energię należy przeznaczyć na sprawienie, aby nasz wybór okazał się prawdziwy”.

Ajahn Brahm – PRZYPOWIEŚCI BUDDYJSKIE DLA KAŻDEGO (strony 77-78 Przekład: Grzegorz Ciecieląg Wydawnictwo: Studio Astropsychologii)