Czagdud Tulku – Lęk przed śmiercią

„Nic nie może się równać z lękiem przed śmiercią – nawet obawa przed bankructwem czy żal po utracie bliskich. Kiedy bowiem wiemy, że śmierć jest blisko, nasz lęk przewyższa wszelkie emocje, jakich doświadczaliśmy za życia. Miesza się z żalem z powodu niespełnienia. Ciężka pracowaliśmy na sukces i co nam po tym? Kiedy spojrzymy wstecz i uświadomimy sobie, że nasze życie było pozbawione sensu, ogarnie nas straszliwy smutek. Nie wiemy co się wydarzy i dokąd się udamy – przytłoczeni emocjami nie mamy sił uporać się z pomieszaniem.

Zrozumienie procesu umierania i związanych z nim problemów powinno stanowić zachętę do odpowiednich przygotowań. Rozpocząć trzeba od rozpoznania podobnej do snu natury naszego życia. Z chwili na chwilę patrzeć na życie tak, jakby było rozwijającym się snem. Kiedy tankujemy paliwo, zmywamy naczynia czy spacerujemy, powinniśmy stanąć trochę z boku i spojrzeć z dystansu na całą sytuację, rozpoznając jej przypominającą sen naturę.

W ten sposób uczymy się godzić z faktem, że życie nieustannie się zmienia. Pojmiemy w końcu, że nie jest ono niczym więcej, niż jeszcze jednym snem, który przechodzi w kolejny. Pamiętając o tym, będziemy inaczej podchodzić do życia, a nasze przywiązanie osłabnie. Rzeczy nie będą się wydawać tak bardzo solidne, nie będziemy też chwytać się ich tak kurczowo jak dotąd. Trwając w takim odprężonym, otwartym stanie umysłu, mamy większą szansę na dobrą śmierć umożliwiającą rozpoznanie naszej ostatecznej natury”.

Czagdud Tulku – SZTUKA UMIERANIA (strony 28-29, wydawnictwo DAMARU)

Książkę można kupić tutaj:

http://mantra-komis-antykwariat.pl/produkt/czagdud-tulku-sztuka-umierania/