Daniel Goleman – wpływ medytacji na układ nerwowy

„Byłem zszokowany, kiedy odkryłem, że na podstawowe pytania, które nauka stawia umysłowi od zaledwie stu lat, buddyzm już od tysiącleci szukał odpowiedzi. Psychologia kliniczna, którą wtedy się zajmowałem, szukała sposobów na złagodzenie bólu emocjonalnego. Ale, ku memu zaskoczeniu, okazało się, że buddyzm jasno wyłożył zestaw metod pomocnych nie tylko w leczeniu umysłowego cierpienia, ale także w rozwinięciu tak pozytywnych ludzkich zdolności jak współczucie i empatia. Jednak na studiach nigdzie nie słyszałem o psychologii Wschodu.

Dialog, jaki toczy się w dzisiejszych czasach między praktykującymi tę pradawną wewnętrzną naukę a współczesnymi naukowcami, wyrósł na aktywną współpracę. To czynne partnerstwo zostało zapoczątkowane przez J.Ś. Dalajlamę i Instytut Mind and Life (Umysł i Życie), który od lat organizuje dyskusje między uczonymi a buddystami. Buddyści współpracują z naukowcami zajmującymi się analizowaniem funkcjonowania mózgu w oparciu o badania, które dokumentują wpływ różnych ćwiczeń umysłu na układ nerwowy. Jonge Mingjur Rinpocze jest jednym zbiegłych praktykujących i bierze czynny udział w tym sojuszu, pracując z Richardem Davidsonem, dyrektorem Waisman Laboratory For Brain Imaging nad Behaviour na Uniwersytecie Wisconsin (Laboratorium Obrazowania Mózgu i Zachowania). Te badania przyniosły zaskakujące rezultaty, na przykład że systematyczna praktyka medytacji zwiększa zdolność do pozytywnych zmian w pracy mózgu w stopniu o którym nawet się nie śniło współczesnej neuronauce.

Chyba najbardziej nieoczekiwany rezultat osiągnęliśmy podczas badania grupy osób, które regularnie uprawiają medytację. Wśród nich znalazł się Jonge Mingjur Rinpocze. Kiedy medytował nad współczuciem, aktywność jego układu nerwowego w mózgu, odpowiedzialna za szczęście, zwiększyła się o 700 a nawet 800 procent! Wśród przypadkowych badanych – ochotników, którzy dopiero zaczęli medytować – ten sam obszar zwiększył swą aktywność zaledwie o 10-15 procent”.

Daniel Goleman – autor książek i artykułów naukowych. Przez dwanaście lat pisał dla The New York Times na temat mózgu i nauk behawioralnych. Jego książka „Emocjonalna inteligencja” z 1995 roku przez półtora roku znajdowała się na liście bestsellerów The New York Timesa i stała się bestsellerem w wielu krajach. Została przetłumaczona i wydana w 40 językach.

Wstęp do ŻYJ Z RADOŚCIĄ Jonge Mingjura Rinpocze