DALAJLAMA: KOBIETY U WŁADZY MOGĄ ZAPOCZĄTKOWAĆ REWOLUCJĘ WSPÓŁCZUCIA

Dalajlama: Kobiety u władzy mogą zapoczątkować rewolucję współczucia

Opublikowano 29 listopada 2018 r.

W dzieciństwie matka odgrywa dla nas kluczową rolę: jest to prawdą dla każdego z niemal ośmiu miliardów ludzi na tej planecie. Nikt nie przetrwałby bez matczynej miłości; takie jest prawo natury. Ojcowie również odgrywają ważną rolę, jednak w początkowym okresie życia matka jest niezastąpiona. Jest ona najbliższa ciału, sercu i duchowi dziecka. To ona dała nam życie; to dzięki niej trafiliśmy na ten świat. Doświadczenie tego pierwotnego połączenia ma zasadnicze znaczenie. Gdy dzieci dorastają, żywią się miłością matki tak samo jak mlekiem.

Urodziłem się w skromnej rodzinie, w niewielkiej wiosce na peryferiach wschodniego Tybetu, jednak zawsze czułem się bogaty; moja matka nie szczędziła mi swej bezgranicznej miłości. Nigdy nie widziałem najdrobniejszego grymasu gniewu na jej twarzy; zawsze rozprzestrzeniała wokół siebie dobroć. Myślę o niej jak o swojej pierwszej nauczycielce. To ona dała mi pierwszą, bezcenną lekcję współczucia.

Kobiety są bardziej empatyczne i wrażliwsze

Zwracam się do kolejnego pokolenia młodych kobiet, by stały się matkami Rewolucji Współczucia, której obecne stulecie desperacko potrzebuje. Macie szczególną rolę do odegrania w budowaniu lepszego świata. Kobiety powszechnie uważane są za wrażliwsze oraz bardziej empatyczne i świadome uczuć innych. Te właściwości ucieleśnia matka. W tym sensie, kobiety stanowią model człowieczeństwa.

Przestudiujcie historię, a zobaczycie, że w każdej epoce i na wszystkich kontynentach to mężczyźni ponoszą odpowiedzialność za rzeź i zniszczenie. Oddaje się im cześć jako bohaterom, podczas gdy powinni zostać uznani za złoczyńców.

Więcej: Rok Kobiet 2: Zwróćcie uwagę na sukces wyborczy kobiet, który wykracza daleko poza liczby. Po wygranej w historycznych wyborach do Kongresu, muzułmankom jakby łatwiej odnaleźć swą amerykańską tożsamość[i].

Czy można być byłym katolikiem? W świetle nowo ujawnionych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci, zastanawiam się nad tym[ii].

Prawo najsilniejszego obowiązywało już w czasach prehistorycznych. Większa siła mięśni mężczyzn w porównaniu z kobietami daje im fizyczną przewagę – tak oto ustanowiona została dominacja mężczyzn. Jednak z czasem, relacja ta ewoluowała. Wykształcenie, wiedza i umiejętności zyskiwały na ważności.

Zdecydowanie popieram równość i jestem zachwycony widząc coraz więcej młodych kobiet obejmujących wysokie stanowiska w społeczeństwie. Miałem zaszczyt spotkać kobiety –przodowniczki ze wszystkich środowisk i zachęcam was, młode kobiety, byście pełniły aktywną rolę w życiu społecznym i politycznym waszego kraju oraz byście zajmowały kluczowe stanowiska – przecierając szlaki dla przemiany możliwej dzięki współczuciu.  

Potrzebujemy kobiet u władzy

Akceptujcie kierownicze stanowiska, bo jesteście potrzebne, by promować miłość i współczucie. Mam marzenie, że nadejdzie taki dzień, gdy kobiety rządzić będą ponad dwustoma państwami świata. Będzie mniej wojen, przemocy, jak również niesprawiedliwości społecznej i ekonomicznej.

Jednak cokolwiek robicie, nie wolno wam zakładać, że aby piastować wysoki urząd musicie przyjąć najbardziej nieakceptowalne z męskich zachowań – użycie siły. Autentyczna siła pochodzi z miłości i współczucia. Im więcej tego rodzaju siły, tym mniej przemocy.

Młode kobiety tego tysiąclecia: wzywam was, byście stanęły na czele Rewolucji Współczucia!

—–

XIV Dalajlama Tenzin Gjatso jest duchowym przywódcą Tybetu i laureatem pokojowej nagrody Nobla. Fragment zaadaptowany z jego najnowszej książki zatytułowanej „A Call for Revolution: A Vision for the Future” współautorstwa Sofii Stril-Rever.

[i] W wyborach 2018 do Kongresu USA dostała się rekordowa liczba kobiet, w tym po raz pierwszy w historii kobiety wyznania muzułmańskiego – przyp. tłum.

[ii] Zgodnie z Raportem Prokuratury Generalnej stanu Pensylwania USA z sierpnia 2018r.księża Kościoła Katolickiego w samym tylko stanie Pensylwania na przestrzeni 70 lat dopuścili się wykorzystania seksualnego ponad 1000 dzieci – przyp. tłum.


=====
Źródło: USA TODAY. Tłumaczyła Alina Mroczek (Slovik Translations).
=====