Dalajlama – praca z emocjami

„Każdy z nas pragnie szczęścia i nikt nie chce cierpieć, a ponieważ ból, przed którym uciekamy, wypływa głównie z niewłaściwego nastawienia, należy się zastanowić, czy istnieje coś, za pomocą czego można przeciwstawić negatywnym emocjom. Jeśli na przykład gniew jest źródłem cierpienia, trzeba znaleźć odpowiednie antidotum. Antidotum na gniew jest współczucie. Zarówno gniew, jaki i współczucie to pewne postawy, tyle że postrzegające ten sam problem w odmienny sposób. Każda z nich stoi w opozycji do drugiej.
Jeśli w pokoju jest za gorąco, jedynym sposobem, by obniżyć temperaturę, jest wpuszczenie zimnego powietrza. Gorąco i zimno są sobie przeciwstawne i dokładnie tak samo jak w przypadku stanów psychicznych jak gniew i współczucie. Umniejszasz jeden a nich w takim stopniu, w jakim poddajesz się drugiemu. W ten właśnie sposób można ograniczyć negatywne stany umysłu, a w ostatecznym rozrachunku całkowicie się ich pozbyć. Antidotum istnieje, trzeba tylko je odszukać i zastosować.
Aby łatwiej Ci było rozwiązać swoje problemy, wyobraź sobie, że jesteś chory i że wyniszczają Cię trzy choroby: pożądliwość, nienawiść i ignorancja. Praktyka przemiany pełni tu rolę lekarstwa zwalczającego dolegliwości duchowe. Praktyka współczucia to remedium na niszczycielskie działanie skupiania się na własnym ego”. 

Dalajlama